statystyki

Sprawozdania fundacji: Do kogo, jakie i kiedy?

autor: Anna Gnys14.05.2017, 14:00
podpis, dokument, akt, prawo

Za pierwsze dwa lata od daty wpisu do rejestru każda fundacja składa sprawozdanie z działalności na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy o fundacjach ministrowi wskazanemu przez sąd rejestrowy jako organ sprawujący nadzór, a zgodnie z ustawą określanemu jako właściwyźródło: ShutterStock

Uproszczenie obowiązków informacyjnych ułatwiło życie fundacjom – po to zostało wprowadzone – ale bardzo skomplikowało nadzorowanie ich przez właściwych ministrów.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 40) fundacje zobowiązane są do składania corocznie właściwemu ministrowi sprawozdań z działalności. Właściwym ministrem jest minister ujawniony w rejestrze przez sąd rejestrowy jako organ sprawujący nadzór (Dział 1, rubryka 8), często tożsamy ze wskazanym przez fundatora w oświadczeniu dołączonym do statutu (który z kolei jest załącznikiem do wniosku o rejestrację). To wskazanie podlega jednak weryfikacji przez sąd pod kątem zbieżności celów fundacji z zadaniami realizowanymi przez danego ministra.

Niejasności co do kształtu...

Zakres merytoryczny sprawozdania określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 8 maja 2001 r. w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji (Dz.U. z 2001 r. nr 50, poz. 529 ze zm.). Jakkolwiek nie wynika to z ustawy, to wydaje się oczywiste, że sprawozdanie należy sporządzać w układzie i zakresie określonymi w tym rozporządzeniu.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane