statystyki

Sprawozdania fundacji: Do kogo, jakie i kiedy?

autor: Anna Gnys14.05.2017, 14:00
podpis, dokument, akt, prawo

Za pierwsze dwa lata od daty wpisu do rejestru każda fundacja składa sprawozdanie z działalności na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy o fundacjach ministrowi wskazanemu przez sąd rejestrowy jako organ sprawujący nadzór, a zgodnie z ustawą określanemu jako właściwyźródło: ShutterStock

Uproszczenie obowiązków informacyjnych ułatwiło życie fundacjom – po to zostało wprowadzone – ale bardzo skomplikowało nadzorowanie ich przez właściwych ministrów.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 40) fundacje zobowiązane są do składania corocznie właściwemu ministrowi sprawozdań z działalności. Właściwym ministrem jest minister ujawniony w rejestrze przez sąd rejestrowy jako organ sprawujący nadzór (Dział 1, rubryka 8), często tożsamy ze wskazanym przez fundatora w oświadczeniu dołączonym do statutu (który z kolei jest załącznikiem do wniosku o rejestrację). To wskazanie podlega jednak weryfikacji przez sąd pod kątem zbieżności celów fundacji z zadaniami realizowanymi przez danego ministra.

Niejasności co do kształtu...

Zakres merytoryczny sprawozdania określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 8 maja 2001 r. w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji (Dz.U. z 2001 r. nr 50, poz. 529 ze zm.). Jakkolwiek nie wynika to z ustawy, to wydaje się oczywiste, że sprawozdanie należy sporządzać w układzie i zakresie określonymi w tym rozporządzeniu.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane