statystyki

Walka ze smogiem wciąż zbyt opieszała. Przegramy z KE jak Bułgaria

autor: Jakub Pawłowski19.04.2017, 07:30; Aktualizacja: 19.04.2017, 09:28
smog, zanieczyszczenie powietrza, ochrona środowiska

Niestety, Polsce też trudno byłoby odeprzeć zarzut KE, że redukcja zanieczyszczeń idzie nam opieszaleźródło: ShutterStock

 Jeżeli szybko nie poprawimy jakości powietrza, to przegramy proces z Komisją Europejską tak jak Bułgaria – alarmują ekolodzy i samorządowcy. W świetle precedensowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 6 kwietnia (sygn. akt C-488/15) Polska nie mogłaby teraz liczyć na pozytywne rozstrzygnięcie.

TSUE orzekł bowiem, że Bułgaria – która jest według Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska największym trucicielem w UE – nie wdrożyła działań naprawczych wystarczająco szybko, czym złamała unijne prawo.

Niepokoić może fakt, że ten kraj w walce ze smogiem nie był wcale bierny. A i tak przegrał. TSUE uznał bowiem, że w ciągu trzech lat od implementacji dyrektywy 2008/50/WE Bułgaria powinna była zrobić więcej, niż zrobiła, by na jej terenie oddychało się lżej.

Niestety, Polsce też trudno byłoby odeprzeć zarzut KE, że redukcja zanieczyszczeń idzie nam opieszale. I to pomimo, że walka ze smogiem trwa, zwłaszcza na lokalnym szczeblu. Chociażby na początku kwietnia radni sejmiku województwa śląskiego przegłosowali drugą po Małopolsce uchwałę antysmogową. Na jej mocy już od września na Śląsku nie będzie można legalnie ogrzewać domów węglem najgorszej jakości. Do tego mieszkańców Śląska czeka też stopniowa wymiana starych kotłów.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Lex(2017-04-19 12:17) Zgłoś naruszenie 51

  Walka ze smogiem trwa, na szczeblu lokalnym? O czym wy karwa mowicie? U mnie w skladzie opalu znajdujacym sie naprzeciwko urzedu miasta i gminy Rokietnica sprzedaje sie podklady kolejowe z rozbiorki linii Poznan-szczecin. Podklady pieknie pociete, ulozone na palete no i nasaczone olejem rezolowym silnie rakotworczym. Wiec o czym wy mowicie. ludzie? Polska to stan umyslu

  Odpowiedz
 • ?(2017-04-19 13:12) Zgłoś naruszenie 21

  co z tym smogiem, dlaczego on się dopiero teraz pokazał w mediach?

  Odpowiedz
 • Mateusz(2017-04-19 13:38) Zgłoś naruszenie 10

  Smog był od dawna. Rzecz w tym że ekolodzy narzucają wymianę instalacji grzewczych co niesie ogromne koszty. Tymczasem sposób na znaczną redukcję zanieczyszczeń daje zmiana sposobu palenia węgla, nawet w najprostszych piecach. Krótko mówiąc palimy węglem od góry a nie od dołu. Trzeba ludzi uświadamiać i uczyć i wszyscy na tym skorzystamy. Bardzo dużo informacji o sposobie palenia od góry jest na stronie czyste ogrzewanie.

  Odpowiedz
 • cd(2017-04-19 13:36) Zgłoś naruszenie 01

  Media powinny 1 raz w miesiącu pisać co w sprawie smogu zrobił rząd. Czy jak do tej pory, ma w du..e swoich obywateli. Unia po prostu chce, żeby Polacy żyli dłużej a nie krócej. Jak na razie to żyjemy dłużej w statystykach GUS, bo wydłużono nam dalsze trwanie życia o kilka miesięcy w porównaniu do ubiegłego roku.

  Odpowiedz
 • Gosc(2017-04-19 13:43) Zgłoś naruszenie 00

  Tak dalej sie nie da same choroby i sadze ktore nie da sie tego zmyc.Gdzie sa eko w domach powinna byc kontrola piecow a nie tylko kominow, ludzie sie tym nie przejmuja.Gmina powinna jak najszybciej tym sie zajac a nie czekac do jesieni.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane