statystyki

Gmina ma płacić za wydzierżawiony wodociąg

autor: Michał Culepa18.04.2017, 20:00
Wykładnia zawężająca pojęcie przedsiębiorcy z art. 3051 k.c. tylko do przedsiębiorców określanych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej spowodowałaby bardzo niebezpieczną sytuację dla właścicieli nieruchomości, na których znajdują się instalacje przesyłowe.

Wykładnia zawężająca pojęcie przedsiębiorcy z art. 3051 k.c. tylko do przedsiębiorców określanych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej spowodowałaby bardzo niebezpieczną sytuację dla właścicieli nieruchomości, na których znajdują się instalacje przesyłowe.źródło: ShutterStock

Właściciel nieruchomości może żądać ustanowienia za odpłatnością służebności przesyłu na rzecz gminy, która nadal jest właścicielem wodociągu, ale oddała go w dzierżawę spółce komunalnej

Małżeństwo B. było właścicielem działki w gminie P. w województwie warmińsko-mazurskim. Pod ich nieruchomością znajdowały się instalacje wodociągowe, którymi zarządzała spółka komunalna Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w P. Małżonkowie złożyli do sądu wniosek o ustanowienie służebności przesyłu na podstawie art. 3051 i art. 3052 par. 2 k.c. za jednorazowym wynagrodzeniem.

Problem polegał na tym, że służebność miała być ustanowiona nie na rzecz PGKiM w P., ale na rzecz samej gminy P., która miała za nią zapłacić. Tymczasem w obydwu przepisach k.c. dotyczących tej służebności uprawnionym do korzystania z gruntu (i zarazem zobowiązanym do zapłaty stosownego wynagrodzenia) jest przedsiębiorca. Tu zaś przedsiębiorca przesyłowy, którym było PGKiM w P., nie był nigdy właścicielem instalacji wodociągowych. Te pozostawały własnością gminy, która jedynie wydzierżawiła je przedsiębiorstwu komunalnemu, skądinąd utworzonemu dokładnie w tym celu (obsługi instalacji i dostarczania wody mieszkańcom gminy), w którym gmina miała 100 proc.udziałów.

W tej sytuacji sąd I instancji oddalił wniosek małżonków, wskazując, że uprawnienia z tytułu służebności mogą przysługiwać tylko przedsiębiorcy przesyłowemu, ale już nie gminie, która tym przedsiębiorcą nie jest.

Małżonkowie złożyli apelację, ale sąd II instancji uznał, że zaistniał poważny problem prawny, dotyczący kwestii: czy właściciel nieruchomości może żądać ustanowienia na rzecz gminy służebności przesyłu, polegającej na korzystaniu z nieruchomości obciążonej na potrzeby biegnącej przez nią sieci wodociągowej – w sytuacji gdy gmina jest właścicielem tej sieci, ale urządzenia, które służą do doprowadzania wody, wydzierżawiła spółce, będącej przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym?


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane