statystyki

Bez stawek minimalnych za usługi rzeczników patentowych

autor: Not. KT18.04.2017, 19:00
wynalazek, pomysł, patent, przedsiębiorca, innowacje

Ponieważ Komisja Europejska uznała obecne nasze rozwiązania za niezgodne z prawem unijnym, 9 marca 2017 r. uchwalona została nowelizacja ustawy o rzecznikach patentowych.źródło: ShutterStock

Obecnie przedsiębiorca, korzystając z usług rzecznika patentowego, może negocjować z nim wynagrodzenie za taką obsługę prawną. Nie powinno być ono jednak niższe od ustalonych stawek minimalnych. Co się zmieni po wejściu w życie nowych przepisów?

Ponieważ Komisja Europejska uznała obecne nasze rozwiązania za niezgodne z prawem unijnym, 9 marca 2017 r. uchwalona została nowelizacja ustawy o rzecznikach patentowych. Reguluje ona zasady wynagradzania rzeczników patentowych w podobny sposób, jak to jest w przypadku adwokatów czy radców prawnych. Z dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów, tj. 1 maja 2017 r., wynagrodzenie rzecznika będzie mogło być ustalane swobodnie przez strony umowy już bez związania stawkami minimalnymi.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jan(2017-04-18 23:04) Zgłoś naruszenie 00

    A kiedy wreszcie zostanie zniesiony monopol na usługi patentowe zastrzeżony na rzecz Rzeczników ? 900 osób (z czego 500 jest czynnych zawodowo) jest "hamulcem ręcznym" innowacyjnej gospodarki. Ten unikalny na skalę europejską i światową monopol już dawno powinien odejść w niezbyt.

    Odpowiedz
  • FAS(2017-11-13 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    Jaki monopol ? Każdy twórca, każdy przedsiebiorca osobiście, lub prezes zarządu spółki może występować do UP RP, bo są do tego upoważnieni. Występują rownież w ich imieniu adwokaci i radcowie prawni. W przypadku wynalazków Urząd Patentowy RP nie chce dyskutować z adwokatami, którzy nie rozumieją o czym jest mowa. I tyle.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane