statystyki

Bez stawek minimalnych za usługi rzeczników patentowych

autor: Not. KT18.04.2017, 19:00
wynalazek, pomysł, patent, przedsiębiorca, innowacje

Ponieważ Komisja Europejska uznała obecne nasze rozwiązania za niezgodne z prawem unijnym, 9 marca 2017 r. uchwalona została nowelizacja ustawy o rzecznikach patentowych.źródło: ShutterStock

Obecnie przedsiębiorca, korzystając z usług rzecznika patentowego, może negocjować z nim wynagrodzenie za taką obsługę prawną. Nie powinno być ono jednak niższe od ustalonych stawek minimalnych. Co się zmieni po wejściu w życie nowych przepisów?

Ponieważ Komisja Europejska uznała obecne nasze rozwiązania za niezgodne z prawem unijnym, 9 marca 2017 r. uchwalona została nowelizacja ustawy o rzecznikach patentowych. Reguluje ona zasady wynagradzania rzeczników patentowych w podobny sposób, jak to jest w przypadku adwokatów czy radców prawnych. Z dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów, tj. 1 maja 2017 r., wynagrodzenie rzecznika będzie mogło być ustalane swobodnie przez strony umowy już bez związania stawkami minimalnymi.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jan(2017-04-18 23:04) Zgłoś naruszenie 00

    A kiedy wreszcie zostanie zniesiony monopol na usługi patentowe zastrzeżony na rzecz Rzeczników ? 900 osób (z czego 500 jest czynnych zawodowo) jest "hamulcem ręcznym" innowacyjnej gospodarki. Ten unikalny na skalę europejską i światową monopol już dawno powinien odejść w niezbyt.

    Odpowiedz
  • FAS(2017-11-13 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    Jaki monopol ? Każdy twórca, każdy przedsiebiorca osobiście, lub prezes zarządu spółki może występować do UP RP, bo są do tego upoważnieni. Występują rownież w ich imieniu adwokaci i radcowie prawni. W przypadku wynalazków Urząd Patentowy RP nie chce dyskutować z adwokatami, którzy nie rozumieją o czym jest mowa. I tyle.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane