statystyki

W przetargu można oferować tylko jeden produkt

autor: Sławomir Wikariak11.04.2017, 19:00
pieniądze

Zdaniem KIO nie znaczenia, że każdy z zaoferowanych produktów spełniał wymaganiaźródło: ShutterStock

Dopuszczenie możliwości dostarczenia innych niż pierwotnie wskazano w umowie towarów nie oznacza, że firma może zaoferować dwa różne produkty, nawet gdy obydwa spełniają wymagania wynikające ze specyfikacji – orzekła Krajowa Izba Odwoławcza.

Szpital zorganizował przetarg na dostawę żywności. Część zamawianych produktów wskazano wprost, posługując się nazwami handlowymi, część opisano parametrami (np. o zawartości tłuszczu 2 proc. i gramaturze 150 g). Ponieważ chodziło o dostawy sukcesywne przez dłuższy czas, zamawiający dopuścił w określonych sytuacjach zamianę produktów na inne, o takich samych właściwościach (np. gdyby producent przestał wytwarzać dany produkt).

Jedna z firm w niektórych rubrykach wskazała po dwa towary różnych producentów. Choć każdy z nich spełniał wymagania stawiane w specyfikacji, zamawiający uznał, że ma do czynienia z ofertą wariantową, i odrzucił ją. Przedsiębiorca zakwestionował tę decyzję, składając odwołanie do KIO. Przekonywał, że podając po dwa różne produkty, działał w interesie zamawiającego. Chciał bowiem zapewnić nieprzerwane dostawy, także w innych sytuacjach, niż ten przewidział (np. gdyby producent zmienił gramaturę opakowań).


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane