statystyki

W przetargu można oferować tylko jeden produkt

autor: Sławomir Wikariak11.04.2017, 19:00
pieniądze

Zdaniem KIO nie znaczenia, że każdy z zaoferowanych produktów spełniał wymaganiaźródło: ShutterStock

Dopuszczenie możliwości dostarczenia innych niż pierwotnie wskazano w umowie towarów nie oznacza, że firma może zaoferować dwa różne produkty, nawet gdy obydwa spełniają wymagania wynikające ze specyfikacji – orzekła Krajowa Izba Odwoławcza.

Szpital zorganizował przetarg na dostawę żywności. Część zamawianych produktów wskazano wprost, posługując się nazwami handlowymi, część opisano parametrami (np. o zawartości tłuszczu 2 proc. i gramaturze 150 g). Ponieważ chodziło o dostawy sukcesywne przez dłuższy czas, zamawiający dopuścił w określonych sytuacjach zamianę produktów na inne, o takich samych właściwościach (np. gdyby producent przestał wytwarzać dany produkt).

Jedna z firm w niektórych rubrykach wskazała po dwa towary różnych producentów. Choć każdy z nich spełniał wymagania stawiane w specyfikacji, zamawiający uznał, że ma do czynienia z ofertą wariantową, i odrzucił ją. Przedsiębiorca zakwestionował tę decyzję, składając odwołanie do KIO. Przekonywał, że podając po dwa różne produkty, działał w interesie zamawiającego. Chciał bowiem zapewnić nieprzerwane dostawy, także w innych sytuacjach, niż ten przewidział (np. gdyby producent zmienił gramaturę opakowań).


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane