statystyki

Ustawa o repatriacji: Łatwiejszy powrót ze Wschodu

autor: Urszula Mirowska-Łoskot10.04.2017, 07:20; Aktualizacja: 10.04.2017, 08:43
Nowelizacja określa minimalne standardy, jakie repatrianci mają mieć zapewnione w ośrodkach

Nowelizacja określa minimalne standardy, jakie repatrianci mają mieć zapewnione w ośrodkachźródło: ShutterStock

 W ciągu trzech lat do naszego kraju ma przyjechać 3,7 tys. repatriantów, a od 2021 r. po tysiąc rocznie. Budżet co roku będzie wydawał na ten cel 40–60 mln zł.

Tak wynika z nowelizacji ustawy o repatriacji, którą przyjął Sejm. Nowela obejmuje osoby zesłane lub deportowane przez władze ZSRR do Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu lub azjatyckiej części Rosji. Zakłada m.in. ustanowienie pełnomocnika rządu ds. repatriacji oraz utworzenie Rady do Spraw Repatriacji.

Powracający Polacy zostaną objęci pakietem adaptacyjnym ułatwiającym osiedlenie. Będą mogli liczyć na pokrycie kosztów przyjazdu do Polski czy wsparcie na zakwaterowanie. Otrzymają także dopłatę do czynszu lub na zakup mieszkania – do 25 tys. zł na repatrianta. Po przyjeździe do Polski będą mogli zamieszkać w ośrodku adaptacyjnym.

Nowelizacja określa minimalne standardy, jakie repatrianci mają mieć zapewnione w ośrodkach. Chodzi m.in o wyżywienie składające się z trzech posiłków, całodobowy dostęp do pomieszczeń i urządzeń umożliwiających samodzielne przygotowanie jedzenia. Ponadto muszą mieć zagwarantowaną możliwość wykonywania połączeń telefonicznych oraz bezpłatny dostęp do internetu. Ośrodek powinien zorganizować dla repatriantów zajęcia adaptacyjno-integracyjne oraz umożliwiające poznanie historii, tradycji i zwyczajów polskich, a także zapewnić udział w kursach języka polskiego i zawodowych.


Pozostało 10% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Janek Kos(2017-04-10 08:55) Zgłoś naruszenie 02

    Jaki powrót, jaka "repatriacja"? Trzeba im pomóc żeby zostali a nie zabierać ich stamtąd. Ich ojczyzna jest na kresach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane