statystyki

Piotrków sprowadza repatriantów: Naszym rodakom ze Wschodu jesteśmy winni pomoc

14.06.2017, 09:11; Aktualizacja: 14.06.2017, 09:37
społeczeństwo ludzie

– Jesteśmy winni pomoc naszym rodakom ze Wschodu, którzy byli siłą wywożeni w głąb Związku Radzieckiego – mówi prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.źródło: ShutterStock

Repatrianci objęci są opieką zarówno ze strony państwa, jak i samorządu. Ogólnie zamieszka u nas siedem rodzin z Uzbekistanu i Kazachstanu. Łącznie będzie to 18 osób - mówi  Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

Już wkrótce Piotrków przyjmie siedem polskich rodzin z Uzbekistanu i Kazachstanu. Na wszystkich repatriantów czekają wyremontowane mieszkania, będą oni korzystać nie tylko z pomocy samorządu, ale państwa. Budżet państwa wypłaci im dwie średnie krajowe na start, a także poniesie koszty przyjazdu. Z kolei miasto zobowiązało się opłacać czynsz oraz pokrywać do końca roku koszty mediów.

Siedem rodzin repatriantów ma zamieszkać w Piotrkowie Trubunalskim. Dlaczego zdecydowali się państwo zaproponować im osiedlenie w swoim mieście?

Na początku ubiegłego roku uczestniczyliśmy w spotkaniu zorganizowanym przez wojewodę łódzkiego Zbigniewa Raua. Ten zachęcał nas do przystąpienia do programu finansowanego z budżetu państwa, dotyczącego przyjmowania repatriantów. Stwierdziłem, że to dobry pomysł i zdecydowałem o wejściu w program. Wytypowaliśmy siedem lokali, które można było przekazać do remontu z przeznaczeniem na mieszkania dla repatriantów. Następnie przygotowaliśmy projekt odpowiedniej uchwały i w czerwcu 2016 r. radni wyrazili zgodę na przyjęcie tych rodzin.

A co sądzą o tym mieszkańcy?


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane