Co się zmieniło w organizacji gier hazardowych

autor: Leszek Jaworski09.04.2017, 13:00
Hazard

Nowe prawo ma zapewnić lepszą ochronę graczy przed niebezpieczeństwami wynikającymi z uprawiania hazardu oraz zniwelować negatywne dla budżetu państwa skutki związane z dominacją szarej strefy w tej branży.źródło: ShutterStock

1 kwietnia 2017 r. weszły w życie zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o grach hazardowych z 15 grudnia 2016 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 88). Nowe prawo ma zapewnić lepszą ochronę graczy przed niebezpieczeństwami wynikającymi z uprawiania hazardu oraz zniwelować negatywne dla budżetu państwa skutki związane z dominacją szarej strefy w tej branży.

Monopolem państwa objęte zostało urządzanie gier liczbowych, loterii pieniężnych, gier telebingo oraz gier na automatach poza kasynem gry oraz w kasynie internetowym. Co więcej, nowelizacja przewiduje blokadę stron internetowych organizujących hazard. A od 1 lipca 2017 r. wdrożony zostanie rejestr domen niezgodnych z ustawą z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.; dalej: u.g.h.). Podwyższono też kary za urządzanie nielegalnych gier. To niektóre z rozwiązań wynikających z długiej listy wprowadzonej nowelizacją. Pozostałe wybrane zmiany omawiamy poniżej. W tym te związane z urządzaniem loterii promocyjnych oraz zakładów wzajemnych, które m.in. są wyłączone spod monopolu państwa.

PYTANIE: Czym są gry hazardowe?

Od 1 kwietnia 2017 r. pojęcie to określa dodany do art. 2 ust. 2 u.g.h. Zgodnie z nim grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty i gry na automatach. Dotychczas regulacja u.g.h. takiej definicji nie zawierała. Warto tutaj wspomnieć, że do gier losowych ustawodawca zalicza m.in. loterie promocyjne, w których (nieodpłatnie) uczestniczy się przez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze, a podmiot urządzający je oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe.

PYTANIE: Jakie gry mogą być urządzane przez internet przez podmioty inne niż wykonujące monopol państwa?

Nowelizacja rozszerza katalog gier hazardowych, które mogą być urządzane w internecie, m.in. o gry liczbowe, loterie pieniężne, gry karciane oraz gry na automatach o charakterze losowym. Urządzanie gier hazardowych przez sieć internet – z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych – zostało objęte monopolem państwa, który będzie wykonywany przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (obecnie Totalizator Sportowy sp. z o.o.). Jedynie organizowanie zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych jest możliwe przez inne podmioty – po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia.

PYTANIE: Jakie obowiązki ciążą na podmiotach urządzających gry hazardowe przez internet?


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane