statystyki

W restrukturyzacji obowiązuje duży układ

autor: Patryk Słowik04.04.2017, 07:42; Aktualizacja: 04.04.2017, 09:48
Zawarcie układu poparli też wierzyciele z grupy trzeciej. W skład ostatniej, czwartej, wchodziło aż 353 wierzycieli

Zawarcie układu poparli też wierzyciele z grupy trzeciej. W skład ostatniej, czwartej, wchodziło aż 353 wierzycieliźródło: ShutterStock

 Aedes S.A., spółka z branży budowlanej, zawarła z wierzycielami układ w toku postępowania restrukturyzacyjnego. Dlaczego to tak ważne? Jest to pierwsze tak duże postępowanie pod rządami nowych przepisów, które obowiązują od początku 2016 r. I dowód na to, że wiele firm ze znajdującej się w ogromnych kłopotach branży budowlanej może przetrwać dzięki korzystnemu dla dłużników prawu restrukturyzacyjnemu (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1574 ze zm.).

– Sprawa ma charakter precedensowy – przekonuje adwokat Mariusz Purgał, który uczestniczy w procesie restrukturyzacji.

Ogólna ocena adaptacji rynku do nowej formuły – w której restrukturyzacja od niedawna ma prymat nad upadłością likwidacyjną – zdawałaby się skłaniać do wniosku, że pierwsze postępowania nie zrealizują jeszcze założeń przyjętej regulacji. Jednak, jak twierdzi Bartosz Groele, partner w kancelarii Tomasik, Pakosiewicz, Groele, przypadek Aedes doskonale pokazał wzrost świadomości rynku. Mówiąc prościej: wierzyciele uwierzyli ustawodawcy, że lepiej pomóc dłużnikowi przetrwać, niżeli doprowadzić do jego upadłości. Z tej ostatniej bowiem zaspokojenie rzadko kiedy przekracza 20 proc. należności. I uwierzyli samemu dłużnikowi, że wyjdzie on z tarapatów, przez co spłaci swoje długi.

Eksperci przekonują, że przypadek Aedes jest wdzięczny do pokazania różnic między przepisami obowiązującymi do 2015 r., a tymi, które obowiązują od początku 2016 r. Na gruncie uprzednio wiążących regulacji w identycznym stanie faktycznym do zawarcia układu by bowiem nie doszło.

Chodzi o sposób obliczania głosów oddawanych przez wierzycieli. Na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego niezbędną do przyjęcia układu większość głosów liczyło się względem wszystkich wierzycieli uprawnionych do głosowania. Obecnie większość jest obliczana od wierzycieli, którzy oddają ważny głos.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane