Wyróżnienie najlepszych doradców restrukturyzacyjnych oraz prosty sposób na odwoływanie najsłabszych to potrzebne rozwiązania. Tak twierdzi Rada Legislacyjna przy prezesie Rady Ministrów.
Wyróżnienie najlepszych doradców restrukturyzacyjnych oraz prosty sposób na odwoływanie najsłabszych to potrzebne rozwiązania. Tak twierdzi Rada Legislacyjna przy prezesie Rady Ministrów.
Eksperci otrzymali do zaopiniowania projekt nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne. Jego głównymi założeniami jest z jednej strony umożliwienie nadawania tytułu kwalifikowanego doradcy tym, którzy przez lata nie popełnili ani jednego błędu i właściwie reprezentowali swoich klientów, a z drugiej wprowadzenie ministerialnego nadzoru nad działalnością całej grupy zawodowej.
Tuż po opublikowaniu projektu niektórzy specjaliści złośliwie mówili, że minister Zbigniew Ziobro chce mieć wpływ nie tylko na prokuratorów i sędziów, lecz nawet na doradców restrukturyzacyjnych. Co ciekawe, w obronie obecnego szefa resortu sprawiedliwości stanął wiceminister w rządzie PO-PSL Jerzy Kozdroń.
– Zbigniew Ziobro nie będzie przecież siedział z długopisem nad listą doradców i zastanawiał się, którego z nich wykreślić – śmiał się kilka tygodni temu. I dodawał, że jakiś bat nad głową branży musi się znaleźć, gdyż niestety dostrzegalne są pierwsze problemy. – A nie może być tak, że ludzie tracą przez to, że doradca działa w opieszały sposób i nie chce współpracować ani z osobą, której ma pomóc, ani z sądem – uważa mec. Kozdroń.
Z tego samego założenia wyszła Rada Legislacyjna. Jej zdaniem przygotowany projekt nowelizacji jest dobrze napisany, spójny i dzięki niemu uda się zrealizować oczekiwany społecznie cel. „Takie rozwiązanie (jak cofnięcie licencji przez Ministra Sprawiedliwości – red.) należy zaakceptować z uwagi na zaufanie, jakim powinien cieszyć się doradca restrukturyzacyjny” – czytamy w stanowisku rady.
Jedyna istotna uwaga ekspertów dotyczy tego, że zgodnie z projektem minister podejmie działania, „kierując się ochroną słusznych interesów uczestników postępowań upadłościowych lub restrukturyzacyjnych lub interesem publicznym”. Jakkolwiek zdaniem Rady Legislacyjnej użycie takiego sformułowania służy uelastycznieniu stosowania prawa, to w praktyce może stać się przyczyną sporów z uwagi na różne rozumienie przez zainteresowanych znaczenia użytych przez prawodawcę odesłań pozasystemowych. Trudno bowiem przecież jednoznacznie ocenić, czym jest interes publiczny.
Etap legislacyjny
Projekt w konsultacjach
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama