statystyki

Pozew przeciwko dziecku. O alimenty. Za każdą sprawą kryje się rodzinny dramat

autor: Sylwia Czubkowska07.03.2017, 07:45; Aktualizacja: 07.03.2017, 07:57
Można uchylić się od płacenia na niegodnych rodziców

Można uchylić się od płacenia na niegodnych rodzicówźródło: ShutterStock

Rośnie liczba pozwów o alimenty dla starszych osób. Jednak sądy wciąż podchodzą do takich spraw bardzo ostrożnie.

Jeszcze w 2010 r. pozwów rodziców przeciwko dzieciom było nieco ponad 700, dwa lata później już prawie dwukrotnie więcej. Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2016 r. ta liczba wzrosła skokowo – do 2610. Powód?

– Coraz większa świadomość prawa połączona z głodem pieniędzy. Głodem wynikającym ze zmian społecznych, czyli równoległej pauperyzacji starszego pokolenia i bogacenia się młodszego – wyjaśnia specjalista w zakresie prawa rodzinnego dr Maciej Mikołaj Cieśliński.

Alimentów domagają się zarówno rodzice, którzy nie utrzymywali z dziećmi kontaktu, czasem wręcz z odebranymi przed laty prawami rodzicielskimi, jak i ci pozostający z nimi w bliskich relacjach. Za każdą sprawą stoi rodzinny dramat.

Z akt sądowych: 58-latek, ojciec trzech córek, z zawodu mechanik obróbki skrawaniem, rozwiedziony, „żałuje obecnie, że nie utrzymywał kontaktu z rodziną”. Dziś mieszka w schronisku dla bezdomnych mężczyzn. Sąd w Warszawie przyznał mu po 150 zł alimentów od dwóch starszych córek.

„B.N. ma 92 lata. Otrzymuje emeryturę w kwocie 978,51 zł. Do 20 grudnia 2014 r. zamieszkiwała w domu stanowiącym własność syna”. Stan zdrowia kobiety pogarsza się, a emerytura nie pozwala na opłacenie profesjonalnej pielęgniarki. Chce po 600 zł alimentów od córki, syna i dorosłego wnuka. Tu jednak sąd w Przasnyszu wniosek oddalił.

Inna zażądała od czwórki dzieci po 400 zł miesięcznie. Ma 84 lata, przeszła udar mózgu, cierpi na padaczkę i zaburzenia pracy serca. Jej dochód to 1143 zł. Sąd w Lidzbarku Warmińskim powództwa nie uwzględnił.

– Niestety, wraz z osłabianiem więzi rodzinnych częściej dochodzi do takich procesów – mówi adwokat Maciej Organiściak.

– W wiek emerytalny wchodzi pokolenie ludzi przez lata bezrobotnych, pracujących na nieoskładkowanych umowach. Ich emerytury są tak niskie, że szukają pomocy finansowej nawet w tak drastyczny sposób – dodaje.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • rr(2017-03-07 09:51) Zgłoś naruszenie 603

  Alimenty powinny być tylko dla tych rodziców, którzy dzieci utrzymywali, a dzieci teraz zaniedbują swoje obowiązki. Alimenty dla rodziców, którzy nie dbali o dzieci - to jakiś ponury żart.

  Odpowiedz
 • Arek(2017-03-07 16:58) Zgłoś naruszenie 235

  Miałem w rodzinie takie przypadek.Tatuś porzucił syna gdy ten miał 3 lata.Dziecko nigdy go nie zobaczyło do 34 lat .Matka nie mogła doprosić się alimentów więc mechnęła ręką.Bez pieniędzy taty cięzko pracowała na 2 etaty by związać koniec z końcem.Dziecko się wykształciło,zostało inżynierem.Nagle tatuś przypomniał sobie o dziecku i zaskarżył go o alimenty.Alimenty dla osób dorosłych to jakaś paranoja.

  Odpowiedz
 • bibi(2017-03-07 21:10) Zgłoś naruszenie 162

  Być urodzonym w tym kraju to KOSZMAR i nędza !!!

  Odpowiedz
 • EMERYTKA(2017-03-07 12:23) Zgłoś naruszenie 1210

  EMERYTURY w Polsce są poniżej minimum socjalnego dlatego są takie skutki a tak nie powinno być. Wiele z tych starszych chorych osób nie miało takiego zamiaru żądać od dzieci takich alimentów ponieważ jest to poniżej godności człowieka danej osoby która ciężko pracowała straciła zdrowie a teraz jej renta czy emerytura nie wystarcza na godne życie ,leczenie ,opłaty i opiekę. Jest to wina naszego PAŃSTWA za brak wyliczenia minimum socjalnego do życia i egzystencji CZŁOWIEKA dla którego są wyliczane świadczenia ,renty,emerytury, leczenia oraz pobyty w domach pomocy społecznej za którą jest pobierana opłata w tak dużej niezrozumiałej wielokrotnej wysokości która nie pokrywa pobytu w tej instytucji. Dlatego to instytucje opiekuńcze do tego powołane każą zwrócić się do dzieci czy rodziny o pokrycie wydatków .Dlaczego w innych krajach nawet jak osoba nie pracuje dostaje zasiłek socjalny w takiej wysokości że godnie żyje. Emeryci mają wiele ulg, dodatków, a emerytury takie za które mogą godnie żyć ,wyjeżdżać na wczasy ,sanatorium,oraz indywidualną opiekę. Dlatego taka sytuacja żądań o alimenty jest z powodu braku odpowiedniej waloryzacji emerytur spadku wartości w stosunku do wzrostu cen, opłat i kosztów utrzymania .

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ZENOBIUSZ(2017-03-08 09:35) Zgłoś naruszenie 97

  Cieszy mnie to ze się budzicie! Ja mojego synusia co słuchał mamusi i wiecznie składał pozwy tak jak ona by tylko mnie dokopać. Ja też go podam. Smarkacz się nie uczył i wiecznie coś zawalał a ja jak baran płaciłem nawet na prawko dałem ale łatwo przyszło łatwo poszło bo oblał.Na ostatniej rozprawie jak sędzina się go spytała ile zarabia to już wiedziałem ze moje męki się kończą! Wyskoczył że 3900,- miesięcznie. A ja po 30 latach uczciwej pracy ledwie 2000 tysiaki dostaje. Ale w pozwie napisał ze się chce dalej uczyć i uważa ze alimenty mu się należą! I wszystko jest teraz tak jak ma być! Uwolniłem się od tego sk...na! Taka moja uwaga!! Alimenty są na dzieci i bardzo dobrze lecz większość z Was drogie panie robi wszystko tylko po to by upodlić byłego! Naciągacie ile się da i buntujecie swoje dzieci przeciwko swoim byłym! Dlaczego? Ponoć kiedyś ich kochaliście? To dlaczego jesteście takie podłe?

  Odpowiedz
 • az(2017-03-07 18:30) Zgłoś naruszenie 44

  Bywa też tak, że rodzice podają dzieci o alimenty by je ustrzec przed zajęciem komorniczym i odbywa się to za porozumieniem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane