statystyki

Elektroniczna licytacja ruchomości: Falstart komorniczego Allegro

autor: Piotr Szymaniak01.03.2017, 07:23; Aktualizacja: 01.03.2017, 08:56
KRK zaproponowała wprowadzenie do katalogu wydatków w postępowaniu egzekucyjnym kosztów zamieszczania obwieszczeń w systemie obsługującym licytację elektroniczną

KRK zaproponowała wprowadzenie do katalogu wydatków w postępowaniu egzekucyjnym kosztów zamieszczania obwieszczeń w systemie obsługującym licytację elektronicznąźródło: ShutterStock

Dziś wchodzą w życie przepisy o elektronicznej licytacji ruchomości. Niestety, na razie będą martwe, ponieważ Krajowa Rada Komornicza nie uruchomiła systemu do e-licytacji. KRK nie chce podjąć się tego obowiązku, bez gwarancji, że samorząd będzie na to stać. A MS żąda wyjaśnień.

Pierwotnie zmienione przepisy kodeksu postępowania cywilnego miały wejść w życie 8 września ub. roku, przy okazji ostatniej dużej nowelizacji kodeksu. M.in. uwagi na brak aktów wykonawczych termin przesunięto na 1 marca. Gdy już minister sprawiedliwości opracował rozporządzenie o sposobie przeprowadzania licytacji elektronicznej ruchomości, z wnioskiem o kolejne przedłużenie terminu wejścia w życie przepisów wystąpili przedstawiciele komorniczego samorządu.

Zgodnie z wchodzącym dziś w życie art. 85 ust. 1 pkt 21 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1138 ze zm.) utworzenie i prowadzenie systemu obsługującego elektroniczne licytacje należy do zadań KRK. Jednak zdaniem przedstawicieli komorników, samorząd nie ma na to pieniędzy. Powód? – Zarówno nowa ustawa o komornikach sądowych, jak i ustawa o kosztach komorniczych ograniczają wysokość składek na samorząd i przychody samych komorników. Nie uchylamy się od ewentualnego obowiązku utworzenia i utrzymania systemu, jednakże musimy posiadać gwarancję zapewnienia źródeł finansowania – wyjaśnia Rafał Fronczek, prezes KRK.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • ech(2017-03-01 11:16) Zgłoś naruszenie 64

  pitu pitu, a każdy dzień opóźnienia to petryfikacja obecnego systemu sprzedaży majątku po znajomych królika.

  Odpowiedz
 • mg(2017-03-01 10:13) Zgłoś naruszenie 44

  Nie mam nic do licytacji nieruchomości czy ruchomości. Bo kasę trzeba oddawać. Jednak to co mnie wkurza w tym całym komorniczym pozbawionym logiki "systemie" to to, że to są sklepy w stylu "wszystko po 4 złote". Efekt końcowy jest taki, że dłużnik pozostaje dłużnikiem, wierzyciel nie odzyskuje kasy. Jedynym napasionym z tego wychodzi komornik.

  Odpowiedz
 • Komornikom To się nie opłaca.....(2017-03-01 18:32) Zgłoś naruszenie 33

  Bo już Swoich Kolesi nie nakarmią.....

  Odpowiedz
 • Adam(2017-03-02 08:16) Zgłoś naruszenie 12

  Komornicy nie wykonując ustawowego obowiazku zasłaniają sie brakiem finansowania platformy aukcyjnej i tym samym pokazują co sie liczy: prawo czy pieniądze. I jak tu nie popierać "dobrej zmiany" dla tego zawodu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane