statystyki

Elektroniczna licytacja ruchomości: Falstart komorniczego Allegro

autor: Piotr Szymaniak01.03.2017, 07:23; Aktualizacja: 01.03.2017, 08:56
KRK zaproponowała wprowadzenie do katalogu wydatków w postępowaniu egzekucyjnym kosztów zamieszczania obwieszczeń w systemie obsługującym licytację elektroniczną

KRK zaproponowała wprowadzenie do katalogu wydatków w postępowaniu egzekucyjnym kosztów zamieszczania obwieszczeń w systemie obsługującym licytację elektronicznąźródło: ShutterStock

Dziś wchodzą w życie przepisy o elektronicznej licytacji ruchomości. Niestety, na razie będą martwe, ponieważ Krajowa Rada Komornicza nie uruchomiła systemu do e-licytacji. KRK nie chce podjąć się tego obowiązku, bez gwarancji, że samorząd będzie na to stać. A MS żąda wyjaśnień.

Pierwotnie zmienione przepisy kodeksu postępowania cywilnego miały wejść w życie 8 września ub. roku, przy okazji ostatniej dużej nowelizacji kodeksu. M.in. uwagi na brak aktów wykonawczych termin przesunięto na 1 marca. Gdy już minister sprawiedliwości opracował rozporządzenie o sposobie przeprowadzania licytacji elektronicznej ruchomości, z wnioskiem o kolejne przedłużenie terminu wejścia w życie przepisów wystąpili przedstawiciele komorniczego samorządu.

Zgodnie z wchodzącym dziś w życie art. 85 ust. 1 pkt 21 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1138 ze zm.) utworzenie i prowadzenie systemu obsługującego elektroniczne licytacje należy do zadań KRK. Jednak zdaniem przedstawicieli komorników, samorząd nie ma na to pieniędzy. Powód? – Zarówno nowa ustawa o komornikach sądowych, jak i ustawa o kosztach komorniczych ograniczają wysokość składek na samorząd i przychody samych komorników. Nie uchylamy się od ewentualnego obowiązku utworzenia i utrzymania systemu, jednakże musimy posiadać gwarancję zapewnienia źródeł finansowania – wyjaśnia Rafał Fronczek, prezes KRK.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • ech(2017-03-01 11:16) Zgłoś naruszenie 64

  pitu pitu, a każdy dzień opóźnienia to petryfikacja obecnego systemu sprzedaży majątku po znajomych królika.

  Odpowiedz
 • mg(2017-03-01 10:13) Zgłoś naruszenie 44

  Nie mam nic do licytacji nieruchomości czy ruchomości. Bo kasę trzeba oddawać. Jednak to co mnie wkurza w tym całym komorniczym pozbawionym logiki "systemie" to to, że to są sklepy w stylu "wszystko po 4 złote". Efekt końcowy jest taki, że dłużnik pozostaje dłużnikiem, wierzyciel nie odzyskuje kasy. Jedynym napasionym z tego wychodzi komornik.

  Odpowiedz
 • Komornikom To się nie opłaca.....(2017-03-01 18:32) Zgłoś naruszenie 33

  Bo już Swoich Kolesi nie nakarmią.....

  Odpowiedz
 • Adam(2017-03-02 08:16) Zgłoś naruszenie 12

  Komornicy nie wykonując ustawowego obowiazku zasłaniają sie brakiem finansowania platformy aukcyjnej i tym samym pokazują co sie liczy: prawo czy pieniądze. I jak tu nie popierać "dobrej zmiany" dla tego zawodu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane