statystyki

Polska to nie jest kraj dla starych komorników

autor: Piotr Szymaniak28.02.2017, 07:36; Aktualizacja: 28.02.2017, 07:57
prawnik, biznes, umowa

Proponowane przez MS rozwiązania mogą być uznane za przejaw dyskryminacji ze względu na wiek w świetle prawa unijnegoźródło: ShutterStock

Odwołanie egzekutora ze względu na to, że skończył 65 lat, może być uznane za dyskryminacyjne w świetle prawa europejskiego i nieproporcjonalne na gruncie naszej konstytucji.

Dziś jedną z przesłanek odwołania komornika jest ukończenie przez niego 70 lat. Nowa ustawa, którą opracowało Ministerstwo Sprawiedliwości, przewiduje obniżenie tego wieku do 65 lat. Powód? „Zawód komornika sądowego wymaga poza wysokimi kwalifikacjami prawniczymi również szczególnej dobrej kondycji fizycznej i odporności psychofizycznej, która z wiekiem systematycznie maleje” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Nieproporcjonalne...

Zdaniem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów argumentacja MS jest zupełnie nieprzekonująca. „Jeżeli nie odnotowano dotąd licznych przypadków istotnych uchybień w pracy komorników, którzy ukończyli 65. rok życia, w postaci nieprawidłowego przeprowadzenia egzekucji, to automatyczne wygaszanie ich uprawnień zawodowych może być oceniane jako ingerencja niezgodna z zasadą proporcjonalności, a nawet jako dyskryminująca” – podkreśla w swojej opinii rada.

Jeśli zatem komornik ma potwierdzoną przez uprawnionego lekarza zdolność do wykonywania zawodu, to zdaniem Rady Legislacyjnej nie powinien być z niego usuwany. Niespełniony jest zatem wymóg proporcjonalności w rozumieniu art. 31 ust. 3 konstytucji.

Wątpliwości doradców premiera rodzą też przepisy przejściowe. Zgodnie z projektem komornicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy będą mieli więcej niż 65 lat, będą mogli wykonywać ten zawód jeszcze przez dwa lata, nie dłużej jednak niż do obecnej granicy – ukończenia 70. roku życia. Tak krótki okres przejściowy może być niezgodny z wynikającą z art. 2 ustawy zasadniczej zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Fizol(2019-02-28 20:12) Zgłoś naruszenie 30

    Oj szykują się jaja jak nic. Podobno syf, bagno i bałagan. W sumie dziwię się komornikom sądowym, że będą finansować po takim ......w tyłeczek system informatyczny, postępowania dyscyplinarne, wizytacje, współpracę z Ministerstwem, szkolenia, przechowywanie danych, archiwizację, robienie za sekretariat sądowy, ... nie rozumiem bo najpierw zlikwidowali moc samorządu i finanse, a teraz wymagają jakichś cudów...nie lepiej szanowny samorządzie pokazać środkowy palec tym pseudo inteligientom z MSu. Ja po takiej ustawie napluł bym im w twarz i w ogóle się nie przejmował gdakaniem ich przedstawicieli. Panowie róbta co chceta ..tak jak oni w tym państwie i ich niekompetentne usadzone na spółkach rodziny i znajomkowie łoją kasę na prawo i lewo o jakiej nawet nie śniliście w wieku 20 lat.... Wasze przejmowanie się jest żenujące. Nie wiem czy się z was w tym msie nie śmieją już nawet ich nie douczone biurwy ze służby cywilnej : ). Trochę szacunku do siebie.

    Odpowiedz
  • Jan(2019-03-07 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    To są jakieś kpiny?! 2 miesiące temu zmieniono ustawy ustrojowe komorników, kpc, spłodzono nową ustawę o kosztach komorniczych, wydano dziesiątki rozporządzeń, co zatarło egzekucję sądową, a teraz znowu jakiemuś ********* z MS przypomniało się, że trzeba jeszcze coś zmienić ?! Nie wierze w to co przeczytałem! Obecne ustawodawstwo polskie sięgnęło dna!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane