statystyki

Polska to nie jest kraj dla starych komorników

autor: Piotr Szymaniak28.02.2017, 07:36; Aktualizacja: 28.02.2017, 07:57
prawnik, biznes, umowa

Proponowane przez MS rozwiązania mogą być uznane za przejaw dyskryminacji ze względu na wiek w świetle prawa unijnegoźródło: ShutterStock

Odwołanie egzekutora ze względu na to, że skończył 65 lat, może być uznane za dyskryminacyjne w świetle prawa europejskiego i nieproporcjonalne na gruncie naszej konstytucji.

Dziś jedną z przesłanek odwołania komornika jest ukończenie przez niego 70 lat. Nowa ustawa, którą opracowało Ministerstwo Sprawiedliwości, przewiduje obniżenie tego wieku do 65 lat. Powód? „Zawód komornika sądowego wymaga poza wysokimi kwalifikacjami prawniczymi również szczególnej dobrej kondycji fizycznej i odporności psychofizycznej, która z wiekiem systematycznie maleje” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Nieproporcjonalne...

Zdaniem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów argumentacja MS jest zupełnie nieprzekonująca. „Jeżeli nie odnotowano dotąd licznych przypadków istotnych uchybień w pracy komorników, którzy ukończyli 65. rok życia, w postaci nieprawidłowego przeprowadzenia egzekucji, to automatyczne wygaszanie ich uprawnień zawodowych może być oceniane jako ingerencja niezgodna z zasadą proporcjonalności, a nawet jako dyskryminująca” – podkreśla w swojej opinii rada.

Jeśli zatem komornik ma potwierdzoną przez uprawnionego lekarza zdolność do wykonywania zawodu, to zdaniem Rady Legislacyjnej nie powinien być z niego usuwany. Niespełniony jest zatem wymóg proporcjonalności w rozumieniu art. 31 ust. 3 konstytucji.

Wątpliwości doradców premiera rodzą też przepisy przejściowe. Zgodnie z projektem komornicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy będą mieli więcej niż 65 lat, będą mogli wykonywać ten zawód jeszcze przez dwa lata, nie dłużej jednak niż do obecnej granicy – ukończenia 70. roku życia. Tak krótki okres przejściowy może być niezgodny z wynikającą z art. 2 ustawy zasadniczej zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane