Antysemickie i homofobiczne komentarze? Dla młodych to norma

autor: Emilia Świętochowska27.02.2017, 07:59; Aktualizacja: 27.02.2017, 11:11
hejt

32 proc. dorosłych Polaków i 49 proc. małoletnich Polaków deklaruje, że z nienawiścią wypowiada się o imigrantachźródło: ShutterStock

Połowa polskich nastolatków na co dzień pozwala sobie na homofobiczne i antysemickie komentarze.

Mowa nienawiści to przede wszystkim domena nastolatków. Aż trzech na pięciu przyznaje się do obraźliwych wypowiedzi na temat gejów, muzułmanów czy Żydów. – Nie spodziewaliśmy się nie tylko tego, że tak wiele osób rzeczywiście używa takiego języka, lecz także tego, że w ogóle ujawnią to w rozmowie z ankieterem. A skoro nie wstydzą się przyznać, że używają mowy nienawiści, to widocznie istnieje na nią społeczne przyzwolenie – przyznaje dr Michał Bilewicz z Wydziału Psychologii UW, jeden z autorów najnowszego raportu dotyczącego mowy nienawiści w Polsce, powstałego we współpracy z Fundacją Batorego.

Mniej tolerancyjni niż rodzice

Do rasistowskiej czy homofobicznej retoryki najchętniej przyznają się wyborcy ugrupowania Kukiz’15. Jak pokazały ostatnie wybory prezydenckie, prawie połowa sympatyków Pawła Kukiza to osoby młode. Zdaniem autorów raportu częsty kontakt z nienawistnym przekazem sprzyja radykalizacji politycznej zwłaszcza wśród młodzieży.

– Obecne pokolenie nastolatków jest znacznie mniej tolerancyjne i dużo bardziej niechętne wielokulturowości niż ich rodzice i dziadkowie – potwierdza Anna Tatar ze Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, które monitoruje przypadki ataków na mniejszości.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • lol(2017-02-27 19:39) Zgłoś naruszenie 30

  Ale cenzura to ściga nie mogę dodać żadnego wpisu.

  Odpowiedz
 • mam ten kraj w tyle(2017-02-27 18:13) Zgłoś naruszenie 11

  Młodzi zawsze mają czysty umysł i mówią prawdę i to jest prawda

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abcd(2017-02-27 17:58) Zgłoś naruszenie 10

  Prawda to nienawiść Wojna to pokój Wolność to niewola Ignorancja to siła

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • drwal(2017-02-27 11:37) Zgłoś naruszenie 91

  incydenty natury werbalnej (antysemickie manifestacje czy też publikacje w prasie, radiu czy telewizji), to okazuje się, żew całym 2014 roku w Polsce odnotowano 207 takich przypadków, we Francji - 899, w Wlk. Brytanii - 1168, natomiast w Niemczech aż 1596 !-- Powyższe statystyki zdaje się potwierdzać Jonny Daniels, szef międzynarodowej fundacji "From the Depths", Twierdzi on, że współczesna Polska - mimo, iż nie jest całkowicie wolna od antysemityzmu - to dla Ż ydów jest obecnie najbezpieczniejszym państwem w Europie. - "Tutaj, jako Ż yd, czuje się dziś o wiele bezpieczniej niż w Paryżu, Brukseli czy Berlinie, gdzie chodzenie w jarmułce nie jest opcją" - twierdzi Daniels.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gość(2017-02-27 10:32) Zgłoś naruszenie 104

  Przyczyną są kompleksy w które wpędziły młodzież słowa typu: Polska to nienormalność, brzydka panna bez posagu... Na odreagowanie nie trzeba było długo czekać, szczególnie przy jednoczesnym ograniczeniu nauczania historii. Poczucie dumy z bycia Polakiem jest nierozlewanie związane z akceptacją i tolerancją w stosunku do wszystkich!

  Odpowiedz
 • czarny(2017-02-27 10:02) Zgłoś naruszenie 174

  Dziwne, ze polska gazeta bardziej interesuje się atakami na inne nacje, a nie zainteresuje się sprawą ciągłych ataków na Polskę przez światowe media, np:. sprawą "polskich" obozów koncentracyjnych itp.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane