statystyki

Niszowy bloger nie musi na bieżąco filtrować komentarzy

autor: Emilia Świętochowska13.03.2017, 17:00
Kobieta przed komputerem

ETPC podkreślił, że twórcy bloga zamieścili na nim zastrzeżenie, że nie filtrują komentarzy użytkowników przed publikacją i nie odpowiadają za zamieszczane przez nich treściźródło: ShutterStock

Nie można karać twórców małego bloga za to, że zbyt późno usuwają obraźliwe wpisy swoich czytelników – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Pewnego dnia na blogu prowadzonym przez małe stowarzyszenie ze Szwecji pojawił się wpis oskarżający 25-letniego Rolfa Pihla o powiązania z partią nazistowską. Pod nim wkrótce pojawił się też anonimowy komentarz, w którym zarzucono mężczyźnie, że jest „naprawdę ostrym ćpunem”.

Dziewięć dni później Pihl odpowiedział na blogu, że oba twierdzenia są nieprawdziwe i zażądał natychmiastowego ich usunięcia. Następnego dnia twórcy bloga wykasowali komentarze i przeprosili mężczyznę. Ten jednak twierdził, że wpisując do wyszukiwarki internetowej odpowiednie hasła, nadal można odnaleźć obraźliwe dla niego treści, gdyż zostały one przekopiowane przez innych.

Kilka dni później Pihl złożył pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko stowarzyszeniu, przekonując, że powinno niezwłocznie wykasować zniesławiające wpisy. Zarówno sąd pierwszej, jak i drugiej instancji przyznały jednak rację stowarzyszeniu. Ten drugi co prawda dopatrzył się zniesławienia we wpisach, ale nie znalazł podstaw do pociągnięcia organizacji do odpowiedzialności za zbyt późne wykasowanie obraźliwych treści. Odwołanie mężczyzny oddalił także Sąd Najwyższy. Phil złożył więc skargę do trybunału w Strasburgu, w której dowodził, że rozstrzygnięcia władz krajowych naruszyły jego prawo do życia prywatnego.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane