Alimenciarki. Kobiety też nie płacą alimentów. Dlaczego?

autor: Karolina Nowakowska26.02.2017, 19:00; Aktualizacja: 27.02.2017, 07:11
W październiku 2016 roku dłużnicy alimentacyjni zalegali ze spłatą łącznie 9,4 mld złotych.

W październiku 2016 roku dłużnicy alimentacyjni zalegali ze spłatą łącznie 9,4 mld złotych.źródło: ShutterStock

Orzecznictwo sądów w Polsce jest jasne. Dzieci zostają przy matce. Dlatego problem niepłacenia alimentów i alienacji rodzicielskiej najczęściej jest poruszany w kontekście mężczyzn. Utarło się, że to zły ojciec unika płacenia na dzieci, a zła matka nie pozwala na kontakty z dzieckiem. Ale bywa też odwrotnie, a „dłużnicy alimentacyjni” (niezależnie od płci) nie zawsze zasługują na potępienie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (60)

  • zxcvbnm,./(2018-01-12 18:55) Zgłoś naruszenie 00

    Ustalic nalezy tabele alimentacyjne. Matka (jesli to ona "dostanie" dzieci) otrzymuje zawsze stala kwote niezaleznie od zarobkow ojca ! Nadwyzke wynikajaca z dochodow ojca, ojciec wplaca dzieciom na fundusz posagowy! Tym sposobem skonczy sie "slodkie zycie" alimenciar .

    Odpowiedz
  • Martin R(2018-01-12 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Jak matka wyliczyła w 2015 koszty utrzymania 7l dziecka na 3450 zł to zabazpieczenie wynosiło 2400 zł. Pracowałem za granica. Koszt odwiedzania dziecka 2x w miesiącu to 800 do 1000 zł miesięcznie (dojazd, lokal, rzewność ). Wiec nie do osiągnięcia. Pozostaje co trzy tygodnie. Po powrocie do kraju zabazpieczenie jest 1000 zł. Ale dochód mam 1900 zł. W wyroku dostałem 1000 zł alimentów przy dochodach 1900 zł i mieszkaniu 45m za 1600 zł, bo mógłbym zarabiać 3000 zl. Ach czyli za 3000 minus 1600 minus 1000 mozna całkiem dobrze zyc, spędzać czas z dzieckiem. Podczas rozprawy zapytano mnie "co ja chce oferować dziecku za 1900 zł?" Bo matka przy dochodach 1800 zł potrafi wydać 2700 zł na "podstawowe utrzymanie dziecka".

    Odpowiedz
  • ojciec bez prawa glosu(2018-01-11 20:18) Zgłoś naruszenie 10

    Alimenty to narzedzie dla kobiet. Opłaca się rozwodzić bo jest absolutnie pewne, że w Sądzie Rodzinnym wygra jako matka. Założy na Policji ojcu Niebieską Kartę na podst. kłamstw, poprosi kilku znajomych o fałszywe zeznania, na deser oskarży o molestowanie. Tak... nazywa się to techniką pięciu strzałów. Prowokacje, Niebieska Karta, zabezpieczenie alimentow przez komornika na wszystkich rachunkach, falszywi świadkowie i molestowanie. Sędzie wiedzą, że to fałszywa gra, ale jest to na rękę. Bo alimenty MUSZĄ trafić do matki. Urodziła i jej sę należy. (opisałem tu moją historię)

    Odpowiedz
  • OJciec(2017-10-21 21:33) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawa perspektywa jak ojciec nie płaci alimentów to nierób, ma obowiązek wobec własnych dzieci. Jak matka nie płaci alimentów to Sąd jest niesprawiedliwy. Przypadek Joanny, Sądy są nieudolne, bezczelne, jeżeli Sąd zasądził opiekę ojcu na pewno miał powody żeby taką podjąć decyzję zawsze jedna strona będzie pokrzywdzona, dlaczego akurat w tych opisanych sprawach Sąd miałby być niesprawiedliwy a byłby sprawiedliwy gdyby postanowienia satysfakcjonowały matki? Rodzic ma obowiązek alimentacyjny i nie ważne czy ojciec zarabia 70 tyś dziecko ma drugiego rodzica, który ma też obowiązki. Alimenty nie mają płci jak rodzic nie chce płacić to nie będzie. Zdanych, które zostały przedstawione wynika, że niepłacących alimentów ojców jest 95% i tyleż samo ojców nie zajmuje się swoimi dziećmi a 5% kobiet nie płaci alimentów i również ta tyleż samo kobiet nie zajmuje się swoimi dziećmi. Wniosek, tyle samo kobiet nie płaci, co mężczyzn.

    Odpowiedz
  • Sobczakowapijaczka (2017-10-08 12:51) Zgłoś naruszenie 20

    Jest taka jedna, była mojego męża. Była już trzecia rozprawa o odebranie dzieciaka, ale sąd wciąż daje jej szanse, teraz będą badać więź z dzieckiem. Pijaczka, kobieta lekkich obyczajów i bezrobotna. Nie płaci na dzieciaka już od 3 miesięcy, ani jej się śni. A dzieciak mieszka z nami. Ale oczywiście trzeba czekać jeszcze na wyrok sądu, żeby w końcu podać ja o alimenty. I to jeszcze nie wiadomo, czy przypadkiem dzieciak nie trafi do niej. Ot, i cała prawda.

    Odpowiedz
  • zibi(2017-03-01 12:37) Zgłoś naruszenie 30

    Kto pisał ten artykuł? Redaktor jest naprawdę niedouczony. Osoba nie płacąca alimentów to DŁUŻNIK ALIMENTACYJNY /np. taki Kijowski / a nie alimenciarz,

    Odpowiedz
  • Godzu(2017-02-28 15:02) Zgłoś naruszenie 70

    Powiedzcie mi tylko czemu jeden rodzic zarabiający powiedzmy 2000 tys płaci alimenty 1500 a drugi 1000 na dziecko w tym samym wieku? Ile matka zawoła tyle dostaje.. Ojcowie nie mają nic do powiedzenia, tylko zarabiaj i bądź jak bankomat. I tak na koniec wychodzi że ojciec zły i wszystko jego wina.

    Odpowiedz
  • Jarosław Jędrzejewski (2017-02-28 10:09) Zgłoś naruszenie 90

    Pozwólcie abyśmy teraz my ojcowie naszych dzieci, osadzili sędziów, psychologow, i resztę bandy ukrywająca się pod płaszczykiem prawa rodzinnego za krzywdy jakie nasze dzieci cierpia.

    Odpowiedz
  • Adam Daniel G.(2017-02-28 09:19) Zgłoś naruszenie 60

    Choć raz ktoś napisał mądrze bez manipulacji. Brawa za Artykuł. Sądy to KASTA która nie dba o dobro Dziecka a o interes społeczny komorników, adwokatów no i Sądów !!

    Odpowiedz
  • Ostas(2017-02-28 09:10) Zgłoś naruszenie 60

    Niestety, żyjemy w kraju w którym posiadanie dziecka, dzieci to może być Twój największy błąd w życiu. Jak można mówić o alimentacji pieniężnej skoro na masową skalę amputuje się dzieciom jednego z rodziców. A temu , który się ośmieli sprzeciwić funduje się piękło.

    Odpowiedz
  • mako(2017-02-27 22:07) Zgłoś naruszenie 51

    przepraszam ale ja płaciłem alimenty ,była przerwa w płaceniu ponieważ nie mniałem pracy ,to znaczy że to wina państwa ,powino państwo takich z muszać do pracy na płacenie alimentów na dzieci ale matka też powinna starać sie o poprawienie bytu dziecku a nie licząc tylko na alimenty,

    Odpowiedz
  • Arq(2017-02-27 19:24) Zgłoś naruszenie 100

    Absurdalne kwoty długu wynikają z absurdalnych kwot zasądzanych na alimenty, rosnących odsetek i kosztów nalicznych po drodze przez komorników. Długi alimentacyjne są czymś zupełnie nierelnym i abstrakcyjnym. To, że dłużnik ma dług w wysokości 1,4mln pln nie oznacza że taką kwotę zalega swoim dzieciom, byłby to absurd. Wg raportu Centrum Adama Smitha z 2016r. kosz wychowania jednego dziecka do 19 roku życia wynosi 170-190 tys zł, koszt utzymania 2 dziecka stanowi 80%, kolejnego 60% i tak koszt wychowania trójki dzieci to 420-460 tys złotych. To za przeproszeniem ile dzieci ma największy dłużnik i w jakim są one wieku ? Żeby osągnąć kwotę 1.4 mln zł musiałby mieć conajmniej 10-cioro pełnoletnich dzieci. Ten dług to są zapewne odsetki naliczane przez komórników. Dzieci alimenciarzy tej kwoty nigdy by nie otrzymały, zato zostały okradzine z majątku rodziców, który mogliby oni wypracować, gdyby Sądy Rodzinne w imieniu Reczypospolitej Polskiej nie wpędziły ich w spiralę długów. A tak odziedziczą conakjwyżej dług. Alimenciarz jest bankrutem, nigdy nie spłaci długu i społeczeństwo też nie musi za niego płacić. Realny natomiast jest dług publiczny Polski, który zbliża się do 1 biliona złotych (26 tyz zł na każdego obywatela), od którego odsetki będą spłacac przysłe pokolenia,w porównaniu tą kwotą, fikcyjne 9 mil jest śmiechu warte i jest jedynie mydleniem oczu.

    Odpowiedz
  • rlc66x@gmail.com(2017-02-27 19:06) Zgłoś naruszenie 80

    I paid over 60000,00 zl and cant see my child. The courts refuse to enforce contacts. Ive appealed several times. My full commitment to my child is met with an equal anti-commitment by the Republic of Poland. My legal fees exceed 40000,00 zl. Poland is not a place for families. It is a place for predatory courts, lawyers, and pathological mothers and fathers to commoditize their children. Good news, Poland will destroy itself in 2 generations.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Temida społeczna (2017-02-27 16:22) Zgłoś naruszenie 70

    Polski Sad ,w nawiązaniu do tematu , przeżyłem gehennę , jaką ta instytucja mi zgotowała .Z całą stanowczością stwierdzam : Prawo w tym aspekcie , jest do modernizacji , a sędziowie do remontu kapitalnego nie .opiszę tego co mię spotkało , z uwagi na dyskomfort , jaki mógł by opis wywołać wśród czytających ten opis .Kto dziś mi wróci czas , zdrowie i pieniądze , a dziecku zmarnowane życie .Stroną niszczącą dziecko , była jego nieodpowiedzialna matka , sterowana przez siostrę o psychicznej dewiacji moralnej .Mimo przedstawianych dowodów , dokumentów , sąd nieudolnie prowadząc i rozwlekając sprawę , doprowadził do tragicznych następstw .Dobrze , że ja nie mam możliwości osądzenia , tych ludzi .Inaczej oni ponieśli by surową odpowiedzialność ,proszę Państwa , nasze sądy nie sądzą , a orzekają , przeważnie błędnie .

    Odpowiedz
  • Temida społeczna (2017-02-27 16:22) Zgłoś naruszenie 50

    Polski Sad ,w nawiązaniu do tematu , przeżyłem gehennę , jaką ta instytucja mi zgotowała .Z całą stanowczością stwierdzam : Prawo w tym aspekcie , jest do modernizacji , a sędziowie do remontu kapitalnego nie .opiszę tego co mię spotkało , z uwagi na dyskomfort , jaki mógł by opis wywołać wśród czytających ten opis .Kto dziś mi wróci czas , zdrowie i pieniądze , a dziecku zmarnowane życie .Stroną niszczącą dziecko , była jego nieodpowiedzialna matka , sterowana przez siostrę o psychicznej dewiacji moralnej .Mimo przedstawianych dowodów , dokumentów , sąd nieudolnie prowadząc i rozwlekając sprawę , doprowadził do tragicznych następstw .Dobrze , że ja nie mam możliwości osądzenia , tych ludzi .Inaczej oni ponieśli by surową odpowiedzialność ,proszę Państwa , nasze sądy nie sądzą , a orzekają , przeważnie błędnie .

    Odpowiedz
  • Rafał Le(2017-02-27 14:34) Zgłoś naruszenie 321

    Czy naprawdę alimenty muszą być kwota wydumaną i znacznie zawyżoną? Wystarczyłoby po prostu księgować wszystkie wydatki na dziecko. Nie da się? Czy prowadząc jednoosobową działalność tego nie robię? Dokładnie rejestruję wszystkie koszty. Dodatkowo muszą być one usprawiedliwione i podlegają w razie czego kontroli. Rodzic dysponujący cudzymi pieniędzmi powinien mieć prawny obowiązek przedstawiania wyliczeń rodzicowi wpłacającemu alimenty. Jednak się nie da? To dla takich osób powinny byś tabele wysokości alimentów, tak jak jest ryczałt podatkowy. Proste i sprawdzone rozwiązanie, eliminujące pokusę wyłudzenia przy pomocy sądu nadmiernych alimentów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • adam(2017-02-27 12:05) Zgłoś naruszenie 91

    NIE PŁACENIE PEŁNYCH ALIMENTÓW = DOŻYWOTNIE POZBAWIENIE WOLNOŚCI NA RATY !!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ukii(2017-02-27 11:53) Zgłoś naruszenie 391

    Pani Karolino Nowakowska. Świetnym bardzo rzetelny artykuł. Też borykam się z niesprawiedliwością naszego systemu sądownictwa. Ciesze się, że coraz głośniej się o tym mówi. Każdy kochający Ojciec powinien być szczery wobec własnego dziecka by kiedyś spojrzeć mu prosto w oczy. Dawać tyle ile jest w stanie. Najgorsze są sytuacje kiedy alimenty bardzo przekraczają możliwości ojca i odbierają mu radość życia. Kobiety bardzo zmanierowane tym iż system stoi bardzo po ich stronie wykorzystując to w każdy możliwy sposób. Już dawno powinny być ustalone tabelki alimentacyjne bądź procentowe wyliczenia w zależności od dochodu ojca. Sąd w takich sytuacjach byłoby całkowicie pominięty bo z góry każdy z nas wiedziałby ile powinien płacić. Ominełoby to wielu nieporozumień, stresów i alienacji dzieci bo to chyba najgorszy z symptonów tego wszystkiego. Co do tego ostatniego powinny być kary na rodzica, który utrudniają kontakty. Bez jakiejś logicznej i rozsądne przyczyny. Koniec z parasolem bezpieczeństwa. Teoretycznie powinniśmy być równi wobec prawa tylko to niestety tylko teoria. Sędziemu powinno tak samo zależeć na tym by dziecko miało kontakt z dzieckiem. Idiotycznym przepisem w tym wszystkim jest wyliczanie alimentów od możliwości finansowych ojca, który ma zawód w którym nie pracuje a alimenty wyliczane są właśnie od zarobków na tym stanowisku, który teoretycznie mógłby objąć. Niestety życie życiem i nie zawsze to jest takie proste a wyliczanie z takiej kwoty jest dla mnie jak fantastyka przeniesiona do normalnego życia. Czekam na dzień kiedy ten chory system przestanie niszczyć nas obywateli a zarazem kochających ojców, którzy chcą dla swoich dzieci jak najlepiej w realnym tego wymiarze. Poziom absurdu dawno został przekroczony. Chcemy żyć i cieszyć się tym życiem. Jak czytam o komornikach i ich żniwach przy aktualnej sytuacji mdli mnie i czuję bezsilność.. Komentarz Pani Evy Lexander genialny. Świetnym głos w dyskusji i argumenty. Tylko czy góra to czyta? Czy im zależny na naszym życiu? Zgodzie między nami rodzicami? 😏

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nicol(2017-02-27 11:44) Zgłoś naruszenie 71

    To wy matki Polki budujecie.przyszlosc waszych synow.To Wy w przyszlosci bedziecie babciami tacierzystymi.,to wasze przyszle synowe zamkna przed wami drzwi.To wy bedziecie plakac do poduszki ,zastanawiajac sie jak wyglada Jas ?Czy Zosia lubi czytac bajki ? Jak sie uczy Karol?,W tym roku idzie do 1 Komuni ,a Was nikt nie zaprosil, czy starczy czasu i zycia zeby przytulic Wasze wnuki? To beda nastepstwa Waszej Alienacji .rodzicielskiej . dzisiaj. .. . Pani Redaktor ,takie artykuly jak ten zmieniaja swiadomosc spoleczenstwa ,malymi krokami pisza nowa historie. Jescze.raz Bardzo dziekujemy.

    Odpowiedz
  • Daniela(2017-02-27 11:40) Zgłoś naruszenie 277

    To wy matki Polki budujecie.przyszlosc waszych synow.To Wy w przyszlosci bedziecie babciami tacierzystymi.,to wasze przyszle synowe zamkna przed wami drzwi.To wy bedziecie plakac do poduszki ,zastanawiajac sie jak wyglada Jas ?Czy Zosia lubi czytac bajki ? Jak sie uczy Karol?,W tym roku idzie do 1 Komuni ,a Was nikt nie zaprosil, czy starczy czasu i zycia zeby przytulic Wasze wnuki? To beda nastepstwa Waszej Alienacji .rodzicielskiej . dzisiaj. .. . Pani Redaktor ,takie artykuly jak ten zmieniaja swiadomosc spoleczenstwa ,malymi krokami pisza nowa historie.Bardzo dziekujemy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz