statystyki

Nawet na dwa lata do więzienia za niepłacenie alimentów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz02.01.2017, 16:00
Jak tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości, celem zmian nie jest karanie nierychliwych alimenciarzy, ale poprawa losu osób, które mają prawa do tego typu świadczeń.

Jak tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości, celem zmian nie jest karanie nierychliwych alimenciarzy, ale poprawa losu osób, które mają prawa do tego typu świadczeń.źródło: ShutterStock

Na osobę zalegającą trzy miesiące z płatnością alimentów sąd będzie mógł nałożyć karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Wyższa kara grozić ma z kolei tym, którzy nie wywiązując się z obowiązków alimentacyjnych, narażają osobę najbliższą lub inną osobę na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Oni już niedługo będą musieli liczyć się z tym, że trafią za kratki nawet na dwa lata. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadza przyjęta na ostatnim posiedzeniu przez rząd nowela kodeksu karnego.

Jak jednak tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości, autor noweli, celem zmian nie jest karanie nierychliwych alimenciarzy, ale poprawa losu osób, które mają prawa do tego typu świadczeń. Jak bowiem wynika z rządowych statystyk, niepłacenie alimentów w Polsce to bardzo poważny problem. Dlatego też zalegający z płatnościami otrzyma jeszcze jedną szansę – jeżeli przed upływem 30 dni daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiści w całości zaległe alimenty, sąd odstąpi od wymierzenia mu kary.

Zmiany chwali Dorota Hildebrand-Mrowiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • EU(2017-01-02 16:50) Zgłoś naruszenie 155

  Więzienie dla niepłacących alimenty ? Powinni pracować w ramach kary w kamieniołomach i pracą spłacać zobowiązania . Syberia to dobra szkoła dla tych ludzi.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • jerzor(2017-01-02 18:42) Zgłoś naruszenie 61

  Utrzymanie więźnia kosztuje ok. 3100 zł miesięcznie . Państwo zatem zrobi " złoty " interes . Zamiast zagonić alimenciarzy do roboty będziemy ich utrzymywać a rodzinom płacić z naszych podatków . Większej głupoty nie widziałem .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • legalista(2017-01-02 20:00) Zgłoś naruszenie 30

  Lex Kijowski

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-01-02 16:49) Zgłoś naruszenie 25

  MS to taka sama agenturalna ekspozytura , jak i inne ministerstwa . I tak samo załgana .

  Odpowiedz
 • tttttttttttttt(2017-01-02 20:49) Zgłoś naruszenie 00

  Za komunizmu byly osrodki dla uchylajacych sie od pracy i alimenciarzy nazywaly sie OPS ,byly to osrodki w kturych przebywali wszelacy dluznicy i nieroby i wszelacy dluznicy sadowi ,rano chodzili d pracy a po pracy wracali do osrodka ,morze czas przywrucic zapomniany relikt Tak egzekwowano naleznosci i pracujacy pozbywal sie dlugu w sumie stamtad wychodzil czysty pozniej zalerzalo od niego czy tam wruci czy podejmie prace

  Odpowiedz
 • Alojza(2017-01-02 22:33) Zgłoś naruszenie 00

  A na rodziny zastępcze i pseudo sieroty ma lożyc podatnik którego dziecko zostało ograbioego z 500+

  Odpowiedz
 • pubpiuu(2017-01-10 22:39) Zgłoś naruszenie 00

  a co z dziecmi które utrzymują ojcowie dzieci z ktorymi mieszkaja? np. był młody a stara baba go wrobiła w dziecko zgodził sie pozniej po rozpadzie zwiazku na placenie alimentów i płacil i placil potwierdzen nie brał a ona go do komornika i ten sie wkurzył i przestał placic i olal wszystko i prawa mu zabrała w całosci i do dziecka nie moze sie zblizyc. Załozył nowa rodzine ma dwojke z ta panna kochaja sie i zyja razem utrzymuje cała rodzine łacznie 5 osob bo jeszcze jej syn jest. a on ma długu 50 tys za te alimenty . i co ma teraz rodzine zostawic ?? zeby isc siedziec . jak on ma niby w 30 dni spłacic 50 tys. gdyby było go stac to placil by alimenta a starcza mu na 5 osob i mieszkanie. zreszta tamta za niego zdecydowała ale kase to ciagnac chce . chore szkoda mi troche mezszczyzn bo rozne sa sytuacje i rozne kobiety. zal

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane