statystyki

Lex Błaszczak: Kij na głowę uchodźcy. Nowe prawo zamknie drzwi przed potrzebującymi pomocy

autor: Sylwia Czubkowska31.01.2017, 07:57; Aktualizacja: 31.01.2017, 08:20
Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczakźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

To praktycznie zamknięcie drzwi przed ludźmi potrzebującymi pomocy – przekonuje część ekspertów.

Lista „krajów bezpiecznego pochodzenia” i „państw trzecich” – do których można będzie odsyłać cudzoziemców chcących w Polsce uzyskać status uchodźcy. Szybka specjalna ścieżka oceny, czy cudzoziemiec na taką ochronę zasługuje. I to wszystko w okresie 28 dni, podczas których „analizowana” osoba będzie przebywać w zamkniętym ośrodku. Takie są nowe pomysły MSWiA na uszczelnienie polskiej granicy. Zawarto je w opublikowanej właśnie nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Polski.

Minister Mariusz Błaszczak nie ukrywa, że celem jest „przyspieszenie deportacji tych, którzy nielegalnie próbują wtargnąć do Polski”.

– Cieszymy się, że pojawia się nowelizacja wprowadzająca konkretne procedury. Dziś mamy stan nieuregulowany, a w efekcie nie ma możliwości ani kontroli, ani odwoływania się od decyzji Straży Granicznej – ocenia dr Katarzyna Przybysławska, prezes zarządu Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć. – Tyle że procedury, pisane jako forma rozwiązania patologicznej sytuacji na przejściu w Terespolu, są tak skonstruowane, że choć mają być stosowane w ramach wyjątku, mogą stać się powszechnym mechanizmem traktowania cudzoziemców – dodaje.

Zgodnie z nową procedurą wniosek o status uchodźcy ma być rozpatrzony w trybie granicznym, w ciągu 28 dni, a cudzoziemiec w tym czasie ma przebywać w „detencji”, czyli zamkniętym ośrodku. – Ma być pozbawiony wolności na wniosek Straży Granicznej. Ta metoda odwołuje się do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/32/UE, która takie rozwiązanie proponuje. Tyle że w wizji unijnej ma to być wyjątkowa procedura, do tego stopnia, że cudzoziemiec w tym czasie ma przebywać w strefie tranzytowej lub na przejściu granicznym, czyli w żadnym razie nie ma mieć ona masowego charakteru – zauważa dr Paweł Dąbrowski, przewodniczący Rady ds. Uchodźców.

U nas ten „wyjątek” ma być powszechnie stosowany – można wywnioskować z komentarzy ministra Błaszczaka oraz samych przepisów. – Liczba wyłączeń jest tak duża, że może się okazać, że prawie wszyscy cudzoziemcy starający się o status uchodźcy będą pod nie podpadać – dodaje Przybysławska. Jako przykład podaje zapis, zgodnie z którym w specjalnej procedurze granicznej ma być rozpatrywany wniosek cudzoziemca, który „prawdopodobnie w złej wierze zniszczył dokument tożsamości”. – „Prawdopodobnie w złej wierze” to szerokie i będące domniemaniem określenie – zauważa.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Wojny się skończyły.....(2017-01-31 10:41) Zgłoś naruszenie 80

  Zapraszamy do odbudowy Swoich Ojczyzn u siebie..... A nie życie na socjalu i mordowanie szyitów przez sunnitów i na odwrót (zamach w Kanadzie), a w czasie wolnym niewiernych. Wyznawca Islamu zawsze będzie wyznawca Islamu i nigdy nad nimi sie nie zapanuje.

  Odpowiedz
 • czytelnik(2017-01-31 09:32) Zgłoś naruszenie 70

  jak zwykle GP musi wlać trochę dxiekciu

  Odpowiedz
 • krol(2017-01-31 10:41) Zgłoś naruszenie 71

  GP stajesię załosnym pisemkiem

  Odpowiedz
 • Lex(2017-01-31 14:50) Zgłoś naruszenie 50

  Gdzie ci Czeczency potrzebuja pomocy? Czy ktos tam widzial wojne? GP powinna sie wstydzic, powoli staje sie gadzinowka podobna do GW. Na zakonczenie powinniscie wkleic aktualne zdjecie Groznego. Tak aby bylo wiadomo, po co ci Czeczency sie do nas wybieraja. Pozniej nie mozna sie od nich ******* pod centrami handlowymi

  Odpowiedz
 • A(2017-01-31 16:33) Zgłoś naruszenie 51

  Eksperci? Chyba od multi-kulti.

  Odpowiedz
 • Za mało przykładów.....(2017-01-31 20:16) Zgłoś naruszenie 40

  Jacek Pałkiewicz podróżnik i znawca kultur lub katolicy z Syrii.... mówią wprost, że dla nich jesteśmy głupimi Niewiernymi i tak nas będą traktować.... Jak Głupców.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-01-31 11:55) Zgłoś naruszenie 40

  Dziecku klaruję : jeśli ktoś topi się , na środku jeziora , to znaczy , że potrzebuje pomocy - ale nie znaczy , że masz wskakiwać do wody po to , by go z niej wyciągnąć .

  Odpowiedz
 • obywatel(2017-01-31 21:38) Zgłoś naruszenie 30

  O tym czy chcemy tu nielegalnych emigrantów decydujemy MY - naród, suweren. PIS jest jedną w niewielu partii, które rozumieją, że demokracja oznacza branie pod uwagę zdania suwerena i nierobienie suwerenowi na złość. Demokracja oznacza również, że wybrani przedstawiciele swoim działaniem nie powinni zagrażać bezpieczeństwu suwerena. PełO i niemieckie media tego nie pojmują. Ale to jest wyłącznie ich problem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane