statystyki

Dłużnik przedsiębiorca nie wstrzyma łatwo czynności egzekucyjnych

autor: Marcin Nagórek03.02.2017, 16:00
prawo, sąd

„Powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego (opozycyjne) służy merytorycznej obronie dłużnika przed egzekucją prowadzoną zgodnie z przepisami postępowania egzekucyjnego jako konsekwencja zasady, że organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym”.źródło: ShutterStock

Założyłem firmę, tymczasem bank dochodzi starych długów sprzed lat (około 200 tys. zł), w tym częściowo przedawnionych odsetek. Komornik planuje licytację mieszkania, w którym prowadzę działalność, bo innego majątku nie mam. Wiem, że art. 798 kodeksu postępowania cywilnego mówi, że dłużnik ma wybór między świadczeniami do egzekucji. Chciałbym sam sprzedać lokal albo spłacać w ratach, więc zamierzam złożyć skargę na czynności komornika. Czy będzie uzasadniona?

Nie. Przede wszystkim zgodnie z art. 804 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) komornik jako organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. W praktyce oznacza to tyle, że ewentualna skarga na jego czynności wniesiona do sądu (np. na wyznaczenie licytacji mieszkania) nie odniesie pożądanego skutku w postaci jej uchylenia.

Czytelnik jednak, podnosząc fakt przedawnienia części wierzytelności (odsetek), mógłby skorzystać z innego mechanizmu. Mianowicie zastosować tryb powództwa z art. 840 k.p.c. - powództwo o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności. Zgodnie z tym przepisem dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, m.in. gdy po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło.

Marcin Nagórek, radca prawny

Marcin Nagórek, radca prawny

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 32% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2017-02-03 16:33) Zgłoś naruszenie 11

    Jeden złodziej daje drugiemu złodziejowi jakiś kwitek - i ten drugi może sobie bezkarnie kraść , bo "nie jest związany" . To , m.innymi , dlatego mafia płaci za podjęcie działalności gospodarczej - bo po okradzeniu i zlikwidowaniu kilku milionów przedsiębiorców , społeczeństwo zaczęło jarzyć .

    Odpowiedz
  • Michał(2017-02-10 11:42) Zgłoś naruszenie 00

    Biedny ten przedsiębiorca. JA swojej działalnośći nigdy nie kredytowałem. Żyje skromnie i uczciwie. Dłużnicy to oszuści.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane