statystyki

Dłużnik przedsiębiorca nie wstrzyma łatwo czynności egzekucyjnych

autor: Marcin Nagórek03.02.2017, 16:00
prawo, sąd

„Powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego (opozycyjne) służy merytorycznej obronie dłużnika przed egzekucją prowadzoną zgodnie z przepisami postępowania egzekucyjnego jako konsekwencja zasady, że organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym”.źródło: ShutterStock

Założyłem firmę, tymczasem bank dochodzi starych długów sprzed lat (około 200 tys. zł), w tym częściowo przedawnionych odsetek. Komornik planuje licytację mieszkania, w którym prowadzę działalność, bo innego majątku nie mam. Wiem, że art. 798 kodeksu postępowania cywilnego mówi, że dłużnik ma wybór między świadczeniami do egzekucji. Chciałbym sam sprzedać lokal albo spłacać w ratach, więc zamierzam złożyć skargę na czynności komornika. Czy będzie uzasadniona?

Nie. Przede wszystkim zgodnie z art. 804 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) komornik jako organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. W praktyce oznacza to tyle, że ewentualna skarga na jego czynności wniesiona do sądu (np. na wyznaczenie licytacji mieszkania) nie odniesie pożądanego skutku w postaci jej uchylenia.

Czytelnik jednak, podnosząc fakt przedawnienia części wierzytelności (odsetek), mógłby skorzystać z innego mechanizmu. Mianowicie zastosować tryb powództwa z art. 840 k.p.c. - powództwo o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności. Zgodnie z tym przepisem dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, m.in. gdy po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło.

Marcin Nagórek, radca prawny

Marcin Nagórek, radca prawny

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2017-02-03 16:33) Zgłoś naruszenie 11

    Jeden złodziej daje drugiemu złodziejowi jakiś kwitek - i ten drugi może sobie bezkarnie kraść , bo "nie jest związany" . To , m.innymi , dlatego mafia płaci za podjęcie działalności gospodarczej - bo po okradzeniu i zlikwidowaniu kilku milionów przedsiębiorców , społeczeństwo zaczęło jarzyć .

    Odpowiedz
  • Michał(2017-02-10 11:42) Zgłoś naruszenie 00

    Biedny ten przedsiębiorca. JA swojej działalnośći nigdy nie kredytowałem. Żyje skromnie i uczciwie. Dłużnicy to oszuści.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane