statystyki

SN: Tajemnica bankowa nie chroni przed komornikiem

autor: Michał Culepa17.01.2017, 07:34; Aktualizacja: 17.01.2017, 08:59
prawo

Przedsiębiorca przegrał sprawę we wszystkich instancjach.źródło: ShutterStock

Jeżeli na rachunku dłużnika jest zbyt mało pieniędzy, komornik ma prawo wglądu w operacje finansowe przez niego dokonywane. Może również żądać udostępnienia danych jego kontrahentów. Takie wnioski płyną z piątkowego wyroku Sądu Najwyższego.

Sprawa trafiła do sądu na skutek pozwu, jaki Stanisław J. wytoczył bankowi. Nie spodobało mu się bowiem to, że instytucja finansowa ujawniła komornikowi jego dane. Stało się tak dlatego, że bank przekazał komornikowi wyciągi z konta osoby, przeciwko której prowadził on postępowanie egzekucyjne. Na dokumentach tych widniały także dane osób trzecich, z którymi dłużnik prowadził interesy. A taką osobą był właśnie Stanisław J. W związku z powyższym biznesmen uznał, że bank naruszył jego dobra osobiste i wniósł pozew do sądu. Zażądał w nim przeprosin i wpłaty kilkudziesięciu tys. zł na cel społeczny.

Przedsiębiorca przegrał jednak sprawę we wszystkich instancjach. Nawet Sąd Najwyższy oddalił jego skargę kasacyjną. Wskazał przy tym na art. 105 ust. 1 pkt 2 lit. ł prawa bankowego. Przepis ten bowiem daje obecnie prawo komornikowi do wglądu w szczegółowe informacje dotyczące operacji finansowych, jakie są przeprowadzane na rachunku bankowym dłużnika. Nie oznacza o jednak, że w takim przypadku w ogóle nie obowiązuje tajemnica bankowa. Komornik bowiem może uzyskiwać od banków dane, ale tylko w takim zakresie, w jakim jest mu to potrzebne do prowadzenia prawidłowej egzekucji. Co więcej, bank – na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1138 ze zm.) – ma po prostu obowiązek przekazywać komornikowi dane m.in. o stanie majątkowym dłużnika, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne.

Jeżeli więc informacje o operacjach finansowych i dane osób trzecich uczestniczących w tych operacjach były niezbędne dla egzekucji – a to stwierdziły sądy bez żadnych wątpliwości – to bank nie naruszył dóbr osobistych powoda, odpowiadając pozytywnie na żądanie komornika.


Pozostało jeszcze 30% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane