statystyki

Zatrzymywanie prawa jazdy za prędkość? Tak, ale przez sądy

autor: Piotr Szymaniak18.01.2017, 07:24; Aktualizacja: 18.01.2017, 08:38
prawo jazdy

Co ciekawe zmianą mogą być również zainteresowani sami parlamentarzyści.źródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy popiera wykreślenie przepisów o administracyjnym zatrzymywaniu praw jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Takie rozwiązanie znalazło się w projekcie nowelizacji prawa o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.), który właśnie został skierowany do pierwszego czytania.

Zatrzymanie prawa jazdy przez starostę jako sankcja administracyjna jest obligatoryjne w przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Tymczasem za wykroczenie polegające na przekroczeniu prędkości, nawet rażącym, kodeks wykroczeń takich kar nie przewiduje. Poza tym decyzja o zatrzymaniu dokumentu zostaje wydana natychmiast po otrzymaniu informacji od policji lub Inspekcji Transportu Drogowego. To powoduje, że nawet jeśli sąd powszechny stwierdzi potem, że prawo jazdy zostało zatrzymane bezpodstawnie (np. przekroczenie prędkości było mniejsze), to i tak najczęściej rozstrzygnięcie zapada po upływie okresu, na który kierowca stracił dokument.

Dlatego projekt nowelizacji kodeksu drogowego (druk sejmowy nr 1197) przewiduje uchylenie przepisów o administracyjnym zatrzymaniu dokumentu na trzy miesiące, w zamian wprowadzając do art. 92a par. 2 kodeksu wykroczeń (przekroczenie prędkości) oprócz kary grzywny, środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów do trzech miesięcy. Co ważne sąd ten środek będzie mógł zastosować nie za każde przekroczenie prędkości, tylko większe niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Efekt byłby niby ten sam, jednak zwiększyłyby się gwarancje procesowe kierowców.

Takie rozwiązanie – co do zasady – pozytywnie zaopiniowało biuro studiów i analiz Sądu Najwyższego podkreślając, że nie tylko usunęłoby ono wątpliwości dotyczące zbiegu odpowiedzialności karnej i administracyjnej, lecz także spełniałoby konstytucyjny wymóg proporcjonalności.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • xvart(2017-01-18 12:20) Zgłoś naruszenie 815

  głupi pomysł. Środek karny będzie fakultatywny - czyli znając liberalną politykę sądów odwoławczych bardzo szybko przepis ten stanie się przepisem martwym. Sąd podejmując decyzję będzie musiał badać dodatkowe okoliczności, co będzie potem powodem do apelacji. Zakaz administracyjny był po prostu skuteczny. Ludzie wyraźnie zwalniali w terenie zabudowanym. Jego zaletą było również i to, że nie był objęty żadnym immunitetem. Jak o 50 km/h jechał za szybko poseł, sędzia czy prokurator - zakaz dotyczył wszystkich. Sam znam szefa prokuratury, który w ten sposób stracił prawo jazdy na 3 miesiące. Teraz posłowi w praktyce prawa jazdy odebrać nie będzie można - będzie to wymagało zgody Sejmu, która zanim zostanie wydana, sprawa się przedawni. Więc jest to zły pomysł.

  Odpowiedz
 • door(2017-01-18 15:57) Zgłoś naruszenie 37

  Tyle się mówi o odciążeniu sądów,a SN proponuje zwiększenie ich obowiązków. A może SN sam chce się tym zajmować?

  Odpowiedz
 • yorry234(2017-01-19 18:51) Zgłoś naruszenie 30

  To jest właśnie zmniejszanie kognicji sądów. Zajmowanie się pierdołami. Kognicja sądów staje się coraz większa.

  Odpowiedz
 • Reini!(2017-01-18 10:21) Zgłoś naruszenie 316

  Odebranie prawa jazdy jest bezprawne ,a bez prawa jazdy teź moźna jeźdźic?. Karą skuteczną jest areszt i dobrze po kieszeni przetrzepać i ponowny egzamin przed komisją państwową.Połowa jeźdźi na lewych i kupionych papierach,a za cięźsze przewinienia ,-konfiskata pojazdu ,jak w innych cywilizowanych krajach!!!

  Odpowiedz
 • Robert(2017-01-19 16:50) Zgłoś naruszenie 23

  W Kanadzie juz od kilku lat funkcjonuje prawo ( i to bardzo skutecznie), ze w przypadku przekroczenia predkosci o 60 km/h z automatu zostaje zatrzymany pojazd przynajmniej na tydzien ( koszty tego " parkowania " sa bardzo wysokie), a zatrzymanie prawa jazdy to juz zupelnie odrebna bolesna przypadlosc !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane