statystyki

Zamówienia publiczne: Kłamstwo wciąż dyskwalifikuje, ale musi być rzeczywiście kłamstwem

autor: Sławomir Wikariak10.01.2017, 08:01; Aktualizacja: 10.01.2017, 09:41
pieniądze

Eksperci nie mają wątpliwości, że ostateczną winę za brak ochrony ponosi Izba Skarbowa w Warszawie, która zbyt późno rozpisała przetargźródło: ShutterStock

Firma, której zobowiązanie podatkowe się przedawniło, nie może zostać wykluczona z przetargu.

Od ponad miesiąca urzędy skarbowe w woj. mazowieckim pozbawione są ochrony. Wbrew powielanym w niektórych mediach informacjom nie są temu winne przepisy, a zbyt późne rozpisanie przetargu.

Chodzi o przetarg na ochronę wszystkich urzędów skarbowych na Mazowszu o szacunkowej wartości ponad 9 mln zł netto. Ogłosiła go 10 września 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie. Po sprawdzeniu dokumentów doszła do wniosku, że jeden z członków konsorcjum, które złożyło najkorzystniejszą ofertę, podał nieprawdę. Oświadczył bowiem, że nie wydano wobec niego decyzji o zaleganiu z uiszczaniem podatków. Tymczasem decyzja taka została wydana w 2015 r. Izba wykluczyła konsorcjum z przetargu, podając dwie podstawy prawne. Jedną z art. 24 ust. 1 pkt 15 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.), drugą z pkt 16 tego samego przepisu. Pierwsza nakazuje wykluczenie z powodu wydania prawomocnego wyroku sądu lub ostatecznej decyzji administracyjnej o zaleganiu z uiszczeniem podatków. Druga – z powodu wprowadzenia w błąd zamawiającego, co do braku podstaw do wykluczenia.

Wykluczone konsorcjum 2 grudnia 2016 r. złożyło odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. I tu pojawił się problem, gdyż w tamtym czasie nie obowiązywały już dotychczasowe umowy na ochronę mazowieckich urzędów skarbowych. Nowych nie można zaś było zawrzeć z powodu wniesienia odwołania przez wykluczone konsorcjum. Izba Skarbowa w Warszawie wniosła do KIO o zniesienie zakazu zawarcia umów, ale spotkała się z odmową. Przez pewien czas dyżury w urzędach skarbowych pełnili nawet sami urzędnicy. Teraz ochronę zapewnia system sygnalizacji włamania i napadu.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane