Obsługa prawna: Państwowi giganci zapłacą najwięcej

autor: Emilia Świętochowska04.01.2017, 07:42; Aktualizacja: 28.03.2017, 07:52
prawnik; adwokat

Podmioty uprawnione do korzystania z pomocy prawników PG będą się z nią rozliczać według ośmiu stawek uzależnionych od wartości przedmiotu sporuźródło: ShutterStock

200 tys. zł – tyle wynosi najwyższy roczny abonament za obsługę prawną, który Prokuratorii Generalnej będą płacić przedsiębiorstwa państwowe, agencje rządowe i spółki z udziałem Skarbu Państwa. Wynika to z opublikowanego właśnie projektu rozporządzenia o kosztach zastępstwa procesowego i opinii prawnych zlecanych radcom urzędu.

Proponowane przepisy wprowadzają siedem wysokości abonamentu. Maksymalna będzie obowiązywać przede wszystkim narodowych monopolistów takich jak PKP i GAZ-SYSTEM oraz firmy, w których państwo jest większościowym bądź mniejszościowym udziałowcem (m.in. PZU, KGHM, PGE, Enea, PKO SA i PKN Orlen). Połowę mniej będą musiały wyłożyć na usługi prawnicze Telewizja Polska, Poczta Polska i inne jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, a także ZUS i NFZ, Giełda Papierów Wartościowych i LOT.

Najmniej – tylko 5 tys. zł rocznie – zapłacą za pomoc prawną radców prokuratorii instytuty badawcze, uczelnie publiczne czy państwowe stacje radiowe. Z abonamentu będą natomiast całkowicie zwolnione muzea, parki narodowe i niektóre instytucje kultury.

Podmioty uprawnione do korzystania z pomocy prawników PG będą się z nią rozliczać według ośmiu stawek uzależnionych od wartości przedmiotu sporu. Opłaty te będą pokrywane z abonamentu (gdy zostanie wyczerpany, należności trzeba będzie uregulować w ciągu 14 dni). W przypadku gdy przedmiot sporu jest wart ponad 10 mln zł, państwowi klienci zapłacą najwięcej, bo 70 tys. zł. Sprawa warta od 2 do 5 mln zł będzie kosztować 50 tys. zł. Najniższa stawka – 1,8 tys. zł – będzie dotyczyć sporów, których przedmiotem jest nie więcej niż 5 tys. zł. Wszystkie opłaty wzrosną dwukrotnie, jeśli sprawa będzie się toczyć przed sądem polubownym w Polsce, a trzykrotnie, jeśli Prokuratoria będzie występować przed międzynarodowym trybunałem arbitrażowym. Zgodnie z projektem przepisów godzina pracy radcy urzędu przeznaczona za sporządzenie opinii prawnej będzie kosztować 300 zł. Do wszystkich stawek doliczany będzie jeszcze VAT.


Pozostało 12% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • mgr(2017-01-05 11:54) Zgłoś naruszenie 10

    " Macie w urzędach setki magistrów prawa - specjalistów z wieloletnim doświadczeniem," nastepni do zwolnienia w ramach dobrej zmiany

    Odpowiedz
  • r(2017-01-05 11:21) Zgłoś naruszenie 31

    Cały ten system to kolejny bubel koncepcyjny. Po pierwsze system trzeba było oprzeć o prawników specjalistów. Macie w urzędach setki magistrów prawa - specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, których obecnie państwo traktuje jak powietrze. Jeśli sprawa dotyczy kwestii, które były przenicowane prawnie na wylot, w setkach spraw, to po co tworzyć urząd, który te sprawy będzie miał incydentalnie zamiast skorzystać z tych, którzy już są nauczeni. Ja tego pojąc nie mogę. Masz prawnika, którzy tworzył dziesiątki decyzji, pism, ma opanowaną jakąś dziedzinę prawa i zamiast korzystać z niego, tworzy się prawników uniwersalnych. I tu rodzi się pytanie czy np. lepiej wbijać gwoździa młotkiem czy scyzorykiem szwajcarskim. Druga rzecz to płatność tych usług. One powinny być darmowe dla przedsiębiorstw państwowych, bo powinny być finansowane z podatku.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane