statystyki

Jakie auta będzie można wyrejestrować czasowo?

autor: Piotr Szymaniak04.01.2017, 18:00
samochód

Jak wskazuje wiceminister Jerzy Szmit, rozszerzenie możliwości czasowego wyrejestrowania na wszystkie pojazdy i tak prędzej czy później by nastąpiło przy okazji implementacji unijnego rozporządzenia w sprawie uproszczenia przenoszenia pojazdów rejestrowanych w innych państwachźródło: ShutterStock

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa popiera pomysł wprowadzenia możliwości czasowego wyrejestrowania każdego rodzaju pojazdów. Dzięki temu właściciele samochodów osobowych czy motocykli , które i tak nie są używane (np. z powodu długotrwałego remontu), będą mogli płacić za wskazany okres tylko symboliczne ubezpieczenie.

Dziś przepisy pozwalają czasowo wyrejestrować jedynie pojazdy najczęściej wykorzystywane w działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 78a ustawy – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) chodzi o ciężarówki (czyli auta o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony), ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy. Można je wycofać z ruchu na okres od dwóch miesięcy do czterech lat. By to zrobić, należy zdeponować w wydziale komunikacji dowód rejestracyjny, tablice i kartę pojazdu oraz wnieść opłatę za wyrejestrowanie. W czasie, gdy pojazd jest wycofany z ruchu, jego właściciel płaci maksymalnie 5 proc. wysokości składki ubezpieczenia.

Projekt nowelizacji kodeksu drogowego, złożony przez klub Kukiz’15, przewiduje rozszerzenie powyższego uprawnienia na właścicieli wszystkich pojazdów. Analogicznie do obecnie obowiązujących regulacji właściciel auta będzie musiał zapewnić wycofanemu z ruchu pojazdowi postój poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu. Wysokość opłaty administracyjnej się nie zmieni i wyniesie 150 zł.

Zmianę przepisów popiera Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Co więcej, jak wskazuje wiceminister Jerzy Szmit, rozszerzenie możliwości czasowego wyrejestrowania na wszystkie pojazdy i tak prędzej czy później by nastąpiło przy okazji implementacji unijnego rozporządzenia w sprawie uproszczenia przenoszenia pojazdów rejestrowanych w innych państwach. Projekt dokumentu jest obecnie procedowany w Radzie UE.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • Mirek Maj Staszów(2017-09-17 13:15) Zgłoś naruszenie 170

  Przez tych bandziorów co wymyślili obowiązkowe oc wszystkie cenne znajdujące się w Polsce zabytki już dawno poszły pod palnik . Taki kraj .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • luis(2017-06-01 23:10) Zgłoś naruszenie 120

  odrestaurowuję sobie w garażu starego pontiaca bonnevilla, idzie powoli bo już któryś rok (mogę tylko w wolnych chwilach których mam niewiele) a płacić muszę po kilka stów co roku za cholerne oc, choć auto rozłożone...złodziejstwo

  Odpowiedz
 • RFB(2017-11-12 09:48) Zgłoś naruszenie 110

  Siłowe zmuszanie ludzi do płacenia OC wtedy, kiedy ewidentnie pojazd nie jest w stanie (ze względu na stan techniczny) poruszać się po drodze - jest brutalną i bezprawną ingerencja w ŚWIĘTE PRAWO WŁASNOŚCI ! jakim jest mój samochód, kupiony często za duże pieniądze. Można mnie pozywać za jazdę niesprawnym (bez przeglądu) pojazdem po drodze publicznej, ale NIE MOŻNA W ŻADNYM PRZYPADKU zakładać z góry, że tak będę czynił i NA WSZELKI WYPADEK - KAZAĆ MI opłacać OC !! - to absolutnie restrykcyjne i bezprawne działanie, które jak się wydaje, ma na celu zwiększyć sprzedaż nowych samochodów, oczywiście koncernów zagranicznych, którzy poprzez mocny lobbing wywarli skuteczny nacisk na tworzone w tym względzie prawo polskie. Trzeba to natychmiast zmienić, bo to czyste bezprawie.

  Odpowiedz
 • dziadowizna(2017-04-25 11:17) Zgłoś naruszenie 100

  Najpierw popsuli prawo POPiS-owcy teraz kapneli śię że to już było za PRL . Oszołomy Solidarnoścpiowe

  Odpowiedz
 • kruk60(2017-01-07 13:40) Zgłoś naruszenie 90

  Placę 120 zl Oc za Honde 500. Jaka logika placić oplatę administracyjną 150zl

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Super.....(2017-01-05 09:26) Zgłoś naruszenie 70

  Kampery, samochody sportowe, beach buggy i cabriolety czy inne okazjonalnie używane......

  Odpowiedz
 • cygan (2017-06-24 09:18) Zgłoś naruszenie 73

  Przepisy czasowego wyrejestrowania pojazdu, funkcjonowały jeszcze w latach 90-ch i było ok. Co ma znaczyć, że "właściciel auta będzie musiał zapewnić wycofanemu z ruchu pojazdowi postój poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu" - czyli że nie będzie można trzymać samochodu w garażu w mieście, tylko gdzieś w szopie w szczerym polu ? i Do tego ta stawka 150zł, za samochód o dużym silniku gdzie Oc wynosi 1000zł to jeszcze, ale np za skuter, gdy Oc wynosi 50zł To jest parodia. Stawka powinna być symboliczna. Jeden złodziejski, przepis zastępowany drugim.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • abc(2017-01-05 09:05) Zgłoś naruszenie 60

  brawo

  Odpowiedz
 • Glina (2018-08-13 20:14) Zgłoś naruszenie 20

  Panowie i Panie poruszajcie sie bez rejestracji na lewych tablicach ozdobnych ... kary zero przy dobrym mysleniu .. patroli wrd zero .. tani znajomy holownik i w przypadku kontroli sami holujemy ... znajomosc przepisow mlodej drogowki znikoma ... pozdro.

  Odpowiedz
 • niestety(2018-04-10 15:30) Zgłoś naruszenie 20

  Totalitarne państwo bardziej niż PRL

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane