statystyki

Interesy klienta i pełnomocnika nie są tożsame

autor: Ewa Maria Radlińska29.12.2016, 09:30; Aktualizacja: 29.12.2016, 09:32

Pełnomocnik z urzędu po cofnięciu jego ustanowienia, nie jest uprawniony do zaskarżenia postanowienia w imieniu klienta.

Sąd Rejonowy w Szczecinie najpierw przydzielił S.Z. pełnomocnika z urzędu, a następnie cofnął swoją decyzję. Prawnik wniósł o przyznanie mu wynagrodzenia. Sąd przyznał więc radcy prawnemu R. G. kwotę 1.800 zł tytułem nieopłaconych kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu, a także postanowił ściągnąć od S. Z. kwotę 2.196 zł tytułem zwrotu kosztów udzielonej pomocy prawnej.

Wskazał, że cofnął ustanowienie pełnomocnika z urzędu ponieważ odpadła przesłanka jego ustanowienia wynikająca z art. 117 par. 5 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części, może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego. Sąd uwzględni jej wniosek, jeżeli udział adwokata lub radcy uzna za potrzebny. Wnioskodawczyni od kilku miesięcy nie przejawiała zaś żadnego zainteresowania sprawą. Nie kontaktowała się z pełnomocnikiem i nie składała dokumentów, o które prosił prawnik celem skutecznego złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Na to postanowienie w sprawie kosztów radca założył zażalenie. Wskazywał w nim, że działa w imieniu własnym oraz w imieniu klientki. Zarzucił naruszenie przepisów i niewłaściwe przyjęcie, że brak zainteresowania sprawą oznacza konieczność poniesienia kosztów honorarium prawnika z urzędu. Zdaniem radcy z akt sprawy nie wynika, by jej sytuacja osobista i majątkowa uległa zmianie. W związku z tym wniósł o zmianę postanowienia i nieobciążanie S. Z. obowiązkiem zwrotu kosztów pomocy prawnej.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane