statystyki

Handlarze dziełami sztuki będą bardziej rzetelni

autor: Piotr Szymaniak27.12.2016, 07:33; Aktualizacja: 27.12.2016, 09:49
zabytek, obraz, muzeum

Co prawda z wymogów dochowania odpowiedniej rzetelności sprzedawcy wynika, że powinien on przeprowadzać badanie proweniencji dzieła, jednak zaniechanie tego obowiązku nie skutkuje pociągnięciem do odpowiedzialności karnejźródło: ShutterStock

Podmiot wystawiający obraz na aukcji powinien sprawdzić , czy nie jest on kradziony. Tyle teorii. W praktyce rzadko tak się dzieje. Zmienić to mają nowe przepisy.

Tylko w ostatnich tygodniach odnaleziono skradzione 19 lat temu płótno Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance” oraz „Orlęta Lwowskie” Stanisława Batowskiego, które zaginęły w czasie wojny. Pierwszy odnalazł się w jednej ze stołecznych galerii sztuki, drugi w domu aukcyjnym. Wcześniej stołeczna policja odzyskała dwa inne obrazy: „Hucułkę z dzbankiem” Michała Borucińskiego i „Świętego Longina, patrona dzwonkarzy” Jana Matejki, które pojawiły się na aukcjach. Obydwa dzieła figurowały w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prokuratura umorzyła postępowanie w tej sprawie, nie stawiając nikomu zarzutów.

Nakaz ewidencjonowania

Co prawda z wymogów dochowania odpowiedniej rzetelności sprzedawcy wynika, że powinien on przeprowadzać badanie proweniencji dzieła, jednak zaniechanie tego obowiązku nie skutkuje pociągnięciem do odpowiedzialności karnej. Ma się to jednak zmienić.

Wkrótce rząd zajmie się projektem ustawy o narodowych dobrach kultury, w którym znalazły się też przepisy zmieniające ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1446 ze zm.). Projektowany art. 59a wprowadza obowiązek dla galerii, domów aukcyjnych czy antykwariatów prowadzenia ksiąg ewidencyjnych zabytków o wartości przekraczającej 10 tys. zł.

Oprócz opisu obiektu, jego pochodzenia, danych zbywcy i nabywcy w ewidencji muszą zostać odnotowane wyniki kwerendy w trzech podstawowych bazach: Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, Katalogu strat wojennych i właśnie tworzonym Krajowym rejestrze utraconych dóbr kultury.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane