statystyki

Dzierżawca może zaskarżyć studium

autor: Mariusz Muzalewski27.12.2016, 07:54; Aktualizacja: 27.12.2016, 10:43
budowa, dom, nieruchomości

Pogląd o tym, że osoby mające jedynie tytuł obligacyjny do nieruchomości objętej uchwałą planistyczną nie mogą mieć interesu prawnego w jej zaskarżeniu, jest często artykułowany w orzecznictwie sądów administracyjnychźródło: ShutterStock

Brak interesu prawnego dzierżawców w podważaniu uchwał planistycznych gminy nie może być traktowany jak dogmat.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stanowiący wyłom w przyjmowanej dotąd w orzecznictwie zasadzie, iż dzierżawca nieruchomości nie ma interesu prawnego w zaskarżaniu uchwał planistycznych organów gminy.

Wiatraki pod Ostrołęką

Sprawa dotyczyła zmiany studium zagospodarowania przestrzennego dla gminy Czerwin w powiecie ostrołęckim. Głównym celem zmiany studium było umożliwienie lokalizacji na jej terenie elektrowni wiatrowych. Uchwała o zmianie studium została podjęta jeszcze przed wejściem w życie ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, więc zgodnie z przepisami przejściowymi tej ustawy zachowała ważność.

Wskazywane przez skarżącego twierdzenia co do uchybień w procedurze uchwalania zmiany studium znalazły wsparcie w wynikach kontroli NIK. Wykryła ona, że przygotowanie dokumentów planistycznych dla gminy zostało sfinansowane przez samego inwestora, zaś radni, którzy mogli mieć interes ekonomiczny w przyjęciu studium, nie powstrzymali się od udziału w głosowaniu. Skarżący wskazywał również m.in., iż modyfikacja studium przewidywała zmianę charakteru części działek z terenów rolnych na teren usługowo-przemysłowy – mimo iż działki te znajdowały się na terenach zalewowych rzeki Orz. Ten wątek został silnie wyeksponowany w uzasadnieniu decyzji wojewody mazowieckiego, który w trybie nadzorczym stwierdził nieważność planu zagospodarowania przestrzennego opartego na postanowieniu zaskarżonego studium.

Niemniej WSA w Warszawie w 2014 r. oddalił skargę, podkreślając, iż wspomniane działki na terenach zalewowych przysługują skarżącemu jedynie z tytułu dzierżawy. Nie mając tytułu własności, nie mógł on mieć interesu prawnego w zaskarżeniu studium (zob. art. 101 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane