statystyki

Dzierżawca może zaskarżyć studium

autor: Mariusz Muzalewski27.12.2016, 07:54; Aktualizacja: 27.12.2016, 10:43
budowa, dom, nieruchomości

Pogląd o tym, że osoby mające jedynie tytuł obligacyjny do nieruchomości objętej uchwałą planistyczną nie mogą mieć interesu prawnego w jej zaskarżeniu, jest często artykułowany w orzecznictwie sądów administracyjnychźródło: ShutterStock

Brak interesu prawnego dzierżawców w podważaniu uchwał planistycznych gminy nie może być traktowany jak dogmat.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stanowiący wyłom w przyjmowanej dotąd w orzecznictwie zasadzie, iż dzierżawca nieruchomości nie ma interesu prawnego w zaskarżaniu uchwał planistycznych organów gminy.

Wiatraki pod Ostrołęką

Sprawa dotyczyła zmiany studium zagospodarowania przestrzennego dla gminy Czerwin w powiecie ostrołęckim. Głównym celem zmiany studium było umożliwienie lokalizacji na jej terenie elektrowni wiatrowych. Uchwała o zmianie studium została podjęta jeszcze przed wejściem w życie ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, więc zgodnie z przepisami przejściowymi tej ustawy zachowała ważność.

Wskazywane przez skarżącego twierdzenia co do uchybień w procedurze uchwalania zmiany studium znalazły wsparcie w wynikach kontroli NIK. Wykryła ona, że przygotowanie dokumentów planistycznych dla gminy zostało sfinansowane przez samego inwestora, zaś radni, którzy mogli mieć interes ekonomiczny w przyjęciu studium, nie powstrzymali się od udziału w głosowaniu. Skarżący wskazywał również m.in., iż modyfikacja studium przewidywała zmianę charakteru części działek z terenów rolnych na teren usługowo-przemysłowy – mimo iż działki te znajdowały się na terenach zalewowych rzeki Orz. Ten wątek został silnie wyeksponowany w uzasadnieniu decyzji wojewody mazowieckiego, który w trybie nadzorczym stwierdził nieważność planu zagospodarowania przestrzennego opartego na postanowieniu zaskarżonego studium.

Niemniej WSA w Warszawie w 2014 r. oddalił skargę, podkreślając, iż wspomniane działki na terenach zalewowych przysługują skarżącemu jedynie z tytułu dzierżawy. Nie mając tytułu własności, nie mógł on mieć interesu prawnego w zaskarżeniu studium (zob. art. 101 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym).


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane