statystyki

Prokuratura: Sprawiedliwy podział pracy głównie na papierze

autor: Emilia Świętochowska15.12.2016, 07:22; Aktualizacja: 15.12.2016, 08:03
podpis, dokument, akt, prawo

Zmniejszenie obciążenia może wynikać także z faktu, że jednostki okręgowe przekazują na wyższe szczeble więcej spraw, niż same przejmują z prokuratur rejonowychźródło: ShutterStock

Wbrew zapewnieniom szefostwa prokuratury, że wyższe szczeble przejmują coraz więcej spraw z rejonów, w niektórych jednostkach regionalnych i okręgowych obciążenie śledczych spada.

Jolanta Szkilnik z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu nie potrafi ukryć zdumienia, kiedy przeglądając dane krajówki o liczbie postępowań przypadających na jednego śledczego, widzi czarno na białym, że statystycznie pracuje coraz mniej. – Jestem ogromnie zaskoczona. U nas zawsze pracowało się po 10–12 godzin, nic się pod tym względem nie zmienia. A sprawy prowadzą wszyscy bez wyjątku, nawet szefowa – mówi Szkilnik. – I będzie coraz ciężej, bo ostatnio pięciu z 17 naszych prokuratorów zadeklarowało, że zamierza przejść w stan spoczynku – dodaje.

Jak wynika z najnowszych danych skompilowanych przez Prokuraturę Krajową, przeciętny śledczy z sieradzkiej jednostki prowadzi średnio 3,8 spraw (stan na 7 października), podczas gdy jeszcze trzy miesiące wcześniej miał w referacie 5,1 postępowań. – Te statystyki nie mają absolutnie żadnego przełożenia na rzeczywistość – przekonuje Szkilnik.

Wniosek, jaki nasuwa się po ich analizie, jest jeden: obowiązujący od połowy kwietnia nowy regulamin, zgodnie z którym jednostki okręgowe i regionalne mają przejmować od rejonów najbardziej skomplikowane postępowania dotyczące najpoważniejszych przestępstw (przede wszystkim sprawy gospodarcze i finansowo-skarbowe, sprawy o błędy medyczne i cyberprzestępstwa) i w ten sposób odciążać śledczych z dołów, nadal nie przynosi oczekiwanych efektów. Prokuratura Okręgowa w Sieradzu nie jest bowiem wyjątkiem. W ostatnich miesiącach obciążenie śledczych spadło w sumie w blisko jednej trzeciej jednostek okręgowych, a także w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane