statystyki

Naukowcy z UW ostrzegają przed autorytaryzmem

autor: Paulina Szewioła13.12.2016, 07:39; Aktualizacja: 13.12.2016, 10:00
prawo

Niepokój prawników budzi także „naruszanie zasad poprawnej legislacji i uniemożliwianie publicznej debaty w sprawach fundamentalnych dla obywateli”źródło: ShutterStock

Rada Wydziału Prawa i Administracji UW podjęła uchwałę wyrażającą poparcie dla organizacji kongresu prawników polskich. Kwestia kongresu nie była jedyną podniesioną w dokumencie. Rada sprzeciwiła się też działaniom podejmowanym przez większość parlamentarną, prezydenta i rząd.

Obawy naukowców budzi głównie „sparaliżowanie Trybunału Konstytucyjnego”, niewykonywanie jego wyroków i „przypisywanie sobie przez prezydenta i premiera prawa do oceny poprawności” orzeczeń TK.

Niepokój prawników budzi także „naruszanie zasad poprawnej legislacji i uniemożliwianie publicznej debaty w sprawach fundamentalnych dla obywateli”. Jako przykład wymieniono procedurę dokonywania zmian w ustawach o systemie oświaty czy o podatku dochodowym. Za szczególnie groźne uznano „naruszanie wolności obywatelskich poprzez ograniczanie prawa do zgromadzeń publicznych (ustawa w toku prac parlamentarnych), pozbawienie mediów publicznych pluralistycznego charakteru i rozszerzenie ingerencji w życie prywatne obywateli w drodze nowelizacji ustawy o policji”.

W ocenie rady, te działania „grożą powstaniem pozakonstytucyjnego, autorytarnego porządku ustrojowego.”


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane