statystyki

Naruszenie trójpodziału władzy zwykle przynosiło opłakane skutki. Może przynieść i teraz

autor: Maciej Jońca18.12.2016, 15:00
prawo

Świat istniał, zanim pojawił się Monteskiusz z jego teorią trójpodziału władz i zapewne będzie istniał bez względu na to, czy poglądy „zarozumiałego” Francuza zostaną utrzymane, czy nie.źródło: ShutterStock

Doświadczenia historyczne uczą nas, że majsterkowanie przy podstawach ustroju , które powoduje naruszenie lub zniesienie zasady trójpodziału władzy, zwykle przynosiło opłakane skutki. Może przynieść i teraz.

W wydanym po raz pierwszy w roku 1748 traktacie zatytułowanym „O duchu praw” Charles Louis de Montesquieu postawił tezę, zgodnie z którą nic tak nie przyczynia się do poszanowania swobód i wolności obywatelskich, jak podział i decentralizacja władzy. Według niego władza stanowiąca prawa powinna zostać definitywnie oddzielona od tej, która jest odpowiedzialna za ich stosowanie. Obok plasować się miały sądy, tworzące władzę kolejną: trzecią i ostatnią.

W przeddzień rewolucji, do której wybuchu przyczyniły się między innymi społeczne nierówności oraz wszechobecna korupcja, Monteskiusz nie musiał nikogo przekonywać, że „sądy wydawane przez władcę stanowiły niewyczerpane źródło niesprawiedliwości i nadużyć” ani że „to również jest wielkim złem w monarchii, kiedy ministrowie Księcia sami sądzą sprawy będące przedmiotem sporu”. Pomysł, by dyskrecjonalna władza sędziów została ujęta w ramy wyznaczone przez ustawę, również mógł liczyć na przychylne przyjęcie. W naturze – jak pisał Monteskiusz – państwa praworządnego „leży, by sędziowie trzymali się litery prawa. Nie ma obywatela, na którego szkodę wolno by naginać prawo, wówczas gdy chodzi o jego mienie, honor lub życie”. Chwyciło. Zasadę trójpodziału władz przyjęła większość XIX- i XX-wiecznych konstytucji państw europejskich.

Idea Monteskiusza miewała jednak również oponentów, którzy wielokrotnie próbowali się z nią rozprawić w teorii i w praktyce. Na polu dogmatyki i filozofii prawa ożywioną polemikę z francuskim myślicielem podjęto zwłaszcza w specjalistycznym piśmiennictwie narodowo-socjalistycznych Niemiec. Wnioski nazistowskich uczonych sprowadzają się do jednego: trójpodział władzy nie jest konieczny w państwie, gdzie głównym dobrem chronionym przez prawo nie jest wolność jednostki, ale interes wspólnoty.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • legalista(2016-12-19 00:03) Zgłoś naruszenie 14

  Np. taki TK narusza zasadę trójpodziału władz. Nie ma demokratycznej legitymacji, bo nie pochodzi z wyborów powszechnych. TK stawia się w roli prawodawcy, np. zezwalając na stosowanie niekonstytucyjnych ustaw. Skoro ustawa jest niezgodna z prawem, to nie ma prawa być stosowana od momentu stwierdzenia tego faktu. Tymczasem TK orzeka, że można ją dalej stosować aż nie uchwalą nowej ustawy. Polityczna farsa, nie sąd konstytucyjny. Albo to co zrobił TK w sprawie ustawy o trybunale, kiedy to postanowił przed głosowaniem uznać ustawę o TK za niekonstytucyjną i jej niestosować. Najlepiej by było, jakby to TK rozwiązać i jak najszybciej zapomnieć, że istniał taki założony jeszcze przez komuchów organ.

  Odpowiedz
 • as(2016-12-18 23:34) Zgłoś naruszenie 10

  Oszust opłacany przez niemców

  Odpowiedz
 • FAKIR(2016-12-19 08:18) Zgłoś naruszenie 00

  trybunał konstytucyjny PRZEDE WSZYSTKIM MA DZIAŁAĆ NA KORZYŚĆ OBYWATELI A NIE DLA ORGANIZACJI, PARTII,(CZYT. MAFII)BO JAK MOŻNA NAZWAĆ ORGANIZACJĘ KTÓRA DBA PRZEDE WSZYSTKIM O WŁASNE INTERESY I PASOŻYTUJE NA FINANSACH SUWERENA?.KAŻDA PARTIA POWINNA UTRZYMYWAĆ SIĘ TYLKO I WYŁĄCZNIE ZE SWOICH SKŁADEK KONTROLOWANYCH PRZEZ ORGANA PAŃSTWOWE DO TEGO POWOŁANE.PEWNI SKOŃCZY SIĘ WTEDY PARCIE DO DOJNEJ KRÓWKI.INACZEJ NIE ZATRZYMA SIĘ ŻEROWISKA DLA OSZUSTÓW,ZŁODZIEI,I BANDYTÓW.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane