statystyki

Nowa ustawa o sędziach TK, czyli stwarzanie warunków do deprawacji władzy

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas06.10.2016, 07:19; Aktualizacja: 06.10.2016, 08:35
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Wikimedia Commons

Kolejnej poselskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego nie chciała przyjąć nawet strona internetowa Sejmu. Projekt ustawy o statusie sędziów TK pojawiał się i znikał, alarmując, że wbrew zapowiedziom nie zawiera on jedynie porządkującej i niekontrowersyjnej materii.

opinia

W odróżnieniu od poprzednich, niekonstytucyjnych przedsięwzięć „naprawczych” TK, nie można go ocenić jako dokumentu zawierającego jednoznacznie złe rozwiązania. Jednak część propozycji rodzi poważne wątpliwości. Dotyczy to przede wszystkim rozwiązań, które stanowiąc wyraz niepokojącej tendencji do politycznego zawłaszczania materii kostytucyjnie zastrzeżonej dla władzy sądowniczej.

W tym obszarze projekt zawiera dwie kategorie budzących zastrzeżenia przepisów. Pierwsza obejmuje propozycje, które zmierzają do wyłączenia kontroli konstytucyjności regulacji dotyczących sędziów TK. Druga zaś to rozwiązania budujące mechanizmy politycznego nacisku na sędziów trybunału. Obydwie grupy są groźne z punktu widzenia obywateli. Ich przyjęcie prowadzić będzie do osłabienia samodzielności sędziów oraz ograniczenia sprawowania społecznej kontroli nad władzą. To zaś stwarza warunki do deprawacji władzy.

Do pierwszej grupy należy zaliczyć przeniesienie procedury i zasad wyboru sędziów TK z ustawy do regulaminu Sejmu (art. 2 ust. 2). Według orzecznictwa TK regulamin Sejmu nie jest aktem normatywnym podlegającym badaniu zgodności z konstytucją. Tym samym – w myśl założeń projektu – zasady i wybór sędziów TK mają pozostawać poza jakąkolwiek kontrolą konstytucyjności. Poza nią pozostaje też uzyskanie statusu sędziego. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 3 stosunek służbowy sędziego trybunału nawiązywać się ma po złożeniu ślubowania.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane