statystyki

Pozew prezesa TK skazany na niepowodzenie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.12.2016, 07:18; Aktualizacja: 12.12.2016, 08:18
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Wikimedia Commons

- Trwałe zakończenie tego konfliktu jest niewątpliwie w interesie publicznym, jednak nie da się tego uczynić, odwołując się na siłę do rozwiązań prawnych pozostających bez jakiegokolwiek związku z zaistniałą sytuacją - mówi w rozmowie z DGP dr hab. Marek Dobrowolski Katedra Prawa Konstytucyjnego KUL.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego zamierza wnieść do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko sędziom wybranym przez PiS oraz prezydentowi. Będzie się w nim domagał, na podstawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego, stwierdzenia nieważności lub nieistnienia oświadczeń o ślubowaniu złożonych przez tych sędziów Andrzejowi Dudzie. Przed tym złożył wniosek o zabezpieczenie powództwa. Chciał, aby sąd nakazał sędziom m.in. powstrzymanie się od orzekania. Wniosek został jednak oddalony. Czy ta inicjatywa prezesa była od początku skazana na niepowodzenie?

Taką tezę można stawiać, jeżeli przestrzega się zasad systemu prawnego. Ślubowanie osoby wybranej na stanowisko sędziego TK jest niezbędnym elementem objęcia przez nią funkcji w TK. Jednakże ma ono charakter publicznoprawny i nie kształtuje jego praw i obowiązków. Te bowiem wynikają z konstytucji i ustaw. Ślubowanie nie jest więc oświadczeniem woli w rozumieniu kodeksu cywilnego. Nie sposób także dowodzić, iż pozostającym w sporze organom władzy publicznej przysługuje prawo do sądu.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • XYZ(2016-12-12 08:58) Zgłoś naruszenie 10

    Tragedia. i ten sędzia orzeka o zgodności ustaw z Konstytucja, a nie jest w stanie nawet rozróżnić oświadczenia woli z KPC, dotyczącą czynności cywilnoprawnych z czynnością, z czynnościami publicznoprawnymi. Tak to jest, jak się myśli, że jest się mądrzejszym niż ustawy !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane