« Powrót do artykułu

Dziecko można zarejestrować poza miejscem zamieszkania rodziców

Nasz syn nieco pospieszył się na świat i urodził się, gdy z narzeczoną wypoczywaliśmy na drugim końcu Polski – pisze pan Marcin. – Ze względu na komplikacje po porodzie musieliśmy zostać nieco dłużej w szpitalu, wydłużył się więc pobyt na wakacjach. Zastanawiam się w związku z tym, jak rozwiązać kwestię związaną z rejestracją syna w urzędzie. Czy mogę to zrobić poza miejscem naszego zamieszkania, a może lepiej poczekać na powrót do domu, nie wiem też, ile czasu mamy na decyzję, a wciąż jeszcze nie możemy dojść pod tym względem do porozumienia – pyta czytelnik.

Poród

żródło: ShutterStock

Jest dobra wiadomość dla rodziców niezdecydowanych na żadne imię – polskie przepisy pozwalają na jego zmianę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • kierownik usc(2016-05-07 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    hmmm.... Nieprawdą jest, że poprzednio trzeba było rejestrować dziecko w miejscu zamieszkania(!). ZAWSZE akt urodzenia jest sporządzony w USC w miejscu urodzenia. Pod rządami starej ustawy ZGŁOSZENIA (NIE rejestracji) MOŻNA było dokonać w miejscu zamieszkania rodziców, jeśli żadne z nich nie miał miejsca zamieszkania w okręgu usc, w którym urodziło się dziecko. Kierownik usc, który przyjął zgłoszenie przesyłał je do kierownika usc właściwego ze względu na miejsce urodzenia dzieck, celem sporządzenia aktu urodzenia. Obecna ustawa NIE daje takiej możliwości. Rejestracja urodzenia dziecka (sporządzenie aktu urodzenia) następuje w usc właściwym ze względu na miejsce urodzenia, czyli w tym usc, w którym urodziło się dziecko. Zatem nie jest możliwe zarejestrowanie dziecka w miejscu zamieszkania rodziców. Zgłoszenia urodzenia można również dokonać przez pełnomocnika - pełnomocnictwo musi być udzielone na piśmie. Zatem pytający musi zarejestrować dziecko w tym urzędzie stanu cywilnego, w okręgu którego urodziło sie dziecko. Ma na to 21 dni. Po sporządzeniu aktu urodzenia kierownik usc występuje o nadanie numeru PESEL. Zatem numer PESEL dla dziecka otrzymuje się w chwili sporządzenia aktu urodzenia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!