statystyki

Przestępstwo można zgłosić anonimowo

autor: Jan Ludwikowski06.10.2016, 10:17; Aktualizacja: 06.10.2016, 10:33
Obrona, atak, przestępca

Istnieje społeczny obowiązek zawiadomienia prokuratury lub policji o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu.źródło: ShutterStock

Obywatel może powiadomić policję o przestępstwie jako świadek anonimowy.

W mojej dzielnicy mieszka wielu chuliganów – skarży się pani Zofia. – Nieraz słyszę, jak kogoś biją lub okradają. Sąsiadka, która zgłosiła sprawę na policję, jest obecnie obiektem agresywnych zachowań. Pewnie funkcjonariusze powiedzieli tym bandytom, jak się nazywa. Czy mogę zgłosić sprawę organom ścigania bez ujawniania swoich danych – pyta czytelniczka.

Zdarza się, że jesteśmy świadkami sytuacji, w których konieczne jest zawiadomienie policji. Dzieje się tak nie tylko wtedy, gdy sami stajemy się ofiarami przestępstwa, ale kiedy krzywdzone są osoby trzecie. Zgłoszenie naruszenia prawa może pomóc nie tylko wytropić groźnych przestępców, ale i zapobiec popełnieniu czynu zabronionego. Jak najbardziej możliwe jest bowiem zawiadomienie o podjęciu przygotowań do realizacji przestępstwa. Przed współpracą z organami ścigania obywateli powstrzymuje głównie obawa o własne bezpieczeństwo. Sprawca przestępstwa czy wykroczenia może bowiem pałać żądzą zemsty.

Istnieje społeczny obowiązek zawiadomienia prokuratury lub policji o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu. Mało tego, przepisy zobowiązują do przedsięwzięcia niezbędnych czynności prowadzących do zachowania dowodów przestępstwa.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • lolek(2016-10-10 09:52) Zgłoś naruszenie 10

  A co w przypadku gdy zawistny sąsiad doniesie anonimowo na innego sąsiada? To jest czyn zabroniony więc jak zostaną wyciągnięte konsekwencje?

  Odpowiedz
 • Paweł(2018-04-03 15:19) Zgłoś naruszenie 01

  To ładnie wygląda na papierze - w rzeczywistości policja przekracza prawo - inform,uje i ostrzega - tak jest w Sławnie - od lat.

  Odpowiedz
 • :((2018-04-18 01:41) Zgłoś naruszenie 00

  W Gdyni na Starowiejska są przetrzymywane kobiety Ukrainki zmuszane do prostytucji 2018

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane