statystyki

Komornicy: Egzekucja alimentów wymaga większych zmian

autor: Piotr Szymaniak22.09.2016, 07:26; Aktualizacja: 22.09.2016, 08:23
pieniądze

Przede wszystkim – zdaniem KRK – należy wprowadzić możliwość sprzedaży ruchomości za kwotę poniżej 50 proc. wartości rzeczyźródło: ShutterStock

Zaostrzenie odpowiedzialności karnej dłużników uchylających się od łożenia na dzieci to krok w dobrym kierunku – ocenia Krajowa Rada Komornicza. Potrzebne są jednak dalsze zmiany w przepisach dotyczących licytacji ruchomości czy zmniejszenie w sprawach alimentacyjnych kwot wolnych od zajęcia.

Z danych KRK wynika, że skuteczność egzekucji należności alimentacyjnych wciąż jest niewielka i wynosi ok. 20 proc. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowelizacji kodeksu karnego, który wprowadza karę grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności dla dłużnika, który zalega z zapłatą alimentów na sumę przekraczającą równowartość trzymiesięcznego świadczenia.

– Do tej pory wystarczyło od czasu do czasu wpłacić niewielką kwotę na dziecko, aby uniknąć odpowiedzialności karnej. Wprowadzenie rozwiązania, które zakłada, że tylko uregulowanie całej należności uchroni przed karą więzienia, powinno skutecznie zmobilizować dłużników do wywiązywania się z zobowiązań – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. Dodaje jednak, że poprawa ściągalności alimentów wymaga też zmiany przepisów dotyczących postępowań egzekucyjnych.

Przede wszystkim – zdaniem KRK – należy wprowadzić możliwość sprzedaży ruchomości za kwotę poniżej 50 proc. wartości rzeczy. Dziś jest tak, że np. zajęty telewizor musi być wystawiony na licytację za kwotę odpowiadającą 3/4 jego oszacowanej wartości. Gdy nie znajdzie nabywcy, cena wywoławcza w drugiej licytacji nie może być niższa niż 50 proc. Jeśli i wówczas nikt takiego sprzętu nie zechce kupić, egzekucja jest umarzana, co oznacza, że dłużnik nie traci swojej własności.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane