statystyki

Szymaniak: Miliard razy „tak” dla straży geologicznej

autor: Piotr Szymaniak20.09.2016, 07:16; Aktualizacja: 20.09.2016, 08:25

Jak donosi redaktor Słowik, „wkrótce powstanie nowa formacja mundurowa – straż geologiczna. Jej funkcjonariusze będą mieli prawo nie tylko legitymować i kontrolować bagaż, lecz także go zatrzymywać, a właściciela doprowadzić na policję.

Reklama


Reklama


Jednocześnie resort zadbał, by wszyscy nową służbę potraktowali poważnie. Otóż zostanie wyposażona w broń długą i krótką, kajdanki, służbowe pałki, miotacze gazu i paralizatory”. Proszę się nie śmiać, bo to nie jest news z Ptasiego Radia. Napisał to wczoraj na naszych łamach red. Patryk Słowik, co oznacza, że informacje o nowej służbie mundurowej z dostępem do broni – i to długiej – nie są wyssane z palca.

Piotr Szymaniak

Piotr Szymaniak

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Już na pierwszy rzut oka widać, że przepisy powołujące do życia nową formację, mającą ścigać złodziei węgla czy bursztynów, są niedopracowane. No bo jak to? Funkcjonariusz ma prawo kontrolować bagaż, a nawet zatrzymać. A co gdy bagaż się porusza? Np. w samochodzie. Czyż SG nie powinna mieć prawa do zatrzymania również pojazdu? No oczywiście, że powinna. A gdyby kierowca się nie zatrzymał, ignorując funkcjonariusza w nieznanym mu – przynajmniej na początku – umundurowaniu, czyż nie powinien mieć możliwości strzelania do takiego pojazdu? Tutaj odpowiedź też jest oczywista. Przecież nie po to projektodawca chce wyposażyć w broń palną funkcjonariusza, by ten spokojnie patrzył, jak posiadacz bagażu, w którym być może znajdują się minerały potencjalnie skradzione, odjeżdża w siną dal. Przecież w innym przypadku zapowiadany cel – oszczędności dla budżetu w skali jednego miliarda złotych rocznie – mogą się okazać mrzonką.

A jeśli okaże się, że kierowca ów żadnych minerałów nie przewozi, to irytować mógłby się na niepotrzebny postój i przeszukanie. Więc by złości niepotrzebnej straż geologiczna nie wywoływała, należałoby od razu wyposażyć jej przedstawicieli w uprawnienia do badania kierowcy na obecność w organizmie alkoholu lub narkotyków, które to badanie zawsze przy okazji można by zrobić. Kontrola w końcu podstawą zaufania.

Krótko mówiąc: nie można przegapić takiej szansy, jaką jest powołanie nowej uzbrojonej formacji, i tak wąsko zakreślić jej katalog działań. Jestem pewien, że gdyby np. w Związku Radzieckim funkcjonował odpowiednik takiej projektowanej straży geologicznej, wyposażonej w takie uprawnienia, to czy doszłoby do grabieży bursztynowej komnaty? Proszę sobie samemu odpowiedzieć na to pytanie. I nie drwić z nowej formacji mundurowej – przynajmniej głośno – bo nigdy nie wiadomo, czy za jakiś czas nie okaże się konieczne powołanie jej cywilnych agentów lub utworzenie siatki TW. A lepiej nie podpadać komuś, kto ni stąd ni z owąd będzie miał prawo używania broni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • sn(2016-09-20 19:23) Odpowiedz 20

    Ktoś stracił rozum, jak nie wie co zrobić to tworzy następny organ do kontroli,mamy przecież Policję ponad 100tys.CBA,CBS, Straż Graniczna,Celna ,630 tys. urzędasów i jeszcze mało ,aby wziąć się za robotę.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama