Sądy w sprawach karnych będą musiały sprawdzać, czy w wyniku przestępstwa nie ucierpiało dziecko; jeśli ucierpiało, wymierzona kara powinna być wyższa - zakłada przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt nowelizacji kodeksu karnego złożony w czwartek w Sejmie.

O przekazaniu projektu do Sejmu poinformował na czwartkowej konferencji prasowej w Belwederze minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. "Projekt jest istotny z punktu widzenia ochrony praw dziecka" - podkreślał Dera.

Kolejne proponowane przez prezydenta rozwiązania - zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez biuro prasowe kancelarii - zaostrzają kary wobec przestępców, którzy dopuszczą do okaleczenia, uprowadzenia, porzucenia dziecka czy handlu dziećmi.

Przykładowo prezydent proponuje podniesienie kary za przestępstwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka do 15 lat; miałaby ona wynosić od trzech do 15 lat pozbawienia wolności. Obecnie lat grozi za to kara więzienia od roku do 10 lat.

Dodatkowo osobie, która będzie miała wiedzę o akcie pedofilskim i nie powiadomi o nim organów ścigania, miałaby grozić kara trzech lat pozbawienia wolności - informuje biuro prasowe KPRP.

W Sejmie, poza projektem nowelizacji kodeksu karnego, został złożony projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich; oba mają zwiększyć ochronę małoletnich, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci poniżej 15 lat, a także osób nieporadnych ze względu na swój stan psychiczny lub fizyczny.

Zostały przygotowane we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem przy współudziale Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP.