statystyki

Prezydent chce chronić dzieci, zmieniając kodeks karny

autor: Anna Krzyżanowska12.09.2016, 07:17; Aktualizacja: 12.09.2016, 09:17
dziecko na placu zabaw

Dokument przewiduje również zaostrzenie odpowiedzialności przestępców, którzy dopuszczą się okaleczenia, uprowadzenia, porzucenia czy handlu dziećmiźródło: ShutterStock

Fakt, że w związku z popełnionym przestępstwem ucierpiało dziecko, powinien wpływać na wysokość wymierzanej kary. Tak przynajmniej uważają urzędnicy kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Przed weekendem do Sejmu trafił projekt nowelizacji kodeksu karnego. Jego cel to podwyższenie ochrony małoletnich (poniżej 15. roku życia) oraz osób nieporadnych.

„Projekt przewiduje zaostrzenie odpowiedzialności sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności, przeciwko rodzinie i opiece oraz inne zmiany, które zwiększają karnoprawną ochronę ofiar przestępstw” – czytamy w jego uzasadnieniu.

W dokumencie wprowadzana jest nowa dyrektywa wymiaru kar. I tak sąd, wymiarzając karę, uwzględniać ma już nie tylko m.in. motywację i sposób zachowania się sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, ale również to, czy popełnił przestępstwo na szkodę małoletniego.

„W przypadku ustalenia, że tak było, sąd powinien wymierzyć karę wyższą niż w przypadku przestępstwa analogicznego, ale popełnionego bez szkody na małoletnim” – wyjaśniają projektodawcy.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane