Przed weekendem do Sejmu trafił projekt nowelizacji kodeksu karnego. Jego cel to podwyższenie ochrony małoletnich (poniżej 15. roku życia) oraz osób nieporadnych.
„Projekt przewiduje zaostrzenie odpowiedzialności sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności, przeciwko rodzinie i opiece oraz inne zmiany, które zwiększają karnoprawną ochronę ofiar przestępstw” – czytamy w jego uzasadnieniu.
W dokumencie wprowadzana jest nowa dyrektywa wymiaru kar. I tak sąd, wymiarzając karę, uwzględniać ma już nie tylko m.in. motywację i sposób zachowania się sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, ale również to, czy popełnił przestępstwo na szkodę małoletniego.
„W przypadku ustalenia, że tak było, sąd powinien wymierzyć karę wyższą niż w przypadku przestępstwa analogicznego, ale popełnionego bez szkody na małoletnim” – wyjaśniają projektodawcy.
Dokument przewiduje również zaostrzenie odpowiedzialności przestępców, którzy dopuszczą się okaleczenia, uprowadzenia, porzucenia czy handlu dziećmi. Przykład?
Jak podaje Kancelaria Prezydenta, dziś zgodnie z art. 156 k.k. za dokonanie przestępstwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka do lat 15 sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. W projekcie proponuje, by sprawcy groziła kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.
Część ekspertów uważa inicjatywę za nietrafioną. – Kazuistyczne zróżnicowanie ochrony prawnej podmiotu ze względu na jego wiek, tj. ustawowe odróżnianie osób młodych i osób mających więcej lat, w tym osób starszych, nosi znamiona dyskryminacji. Należy zapytać, z jakiego powodu osoby powyżej 80. roku życia nie zasługują na szczególną ochronę prawną. – mówi dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Nowelizacja może doprowadzić do niebezpiecznego precedensu: skoro określony wiek ofiary uzasadnia surowszą odpowiedzialność karną, jak przyjmuje w swoim projekcie Prezydent RP, to czy wiek pokrzywdzonego może w innych sytuacjach decydować o zmniejszeniu społecznej szkodliwości czynu? – pyta prawnik.
Dokument zakłada również wprowadzenie obowiązku (z karą do 3 lat pozbawienia wolności za jego niedopełnienie) zawiadomienia organu powołanego do ścigania przestępstw o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, wolności oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wymierzonych w dobro dziecka. ⒸⓅ
Etap legislacyjny
Projekt wniesiony do Sejmu