statystyki

Prokuratoria musi przetłumaczyć wyroki arbitraży

autor: Ewa Ivanova23.08.2016, 18:00; Aktualizacja: 23.08.2016, 20:16
prawo

Obywatele wnieśli skargę na decyzje Prokuratorii do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawieźródło: ShutterStock


Prokuratoria ma obowiązek prowadzić podstępowania administracyjne i sądowe (dowodowe) w języku polskim. Jest więc zobowiązana do przetłumaczenia wyroków arbitraży inwestycyjnych na potrzeby postępowań sądowych – uznał Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie dotyczącej dostępu do informacji publicznej.

W lutym 2013 r. dwóch obywateli wystąpiło do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa o udostępnienie kopii wszystkich wyroków wydanych w latach 2000–2012 w arbitrażach z udziałem Polski, toczących się na podstawie tzw. BIT-ów, czyli umów o ochronie i wzajemnym popieraniu inwestycji. W kwietniu 2013 r. prezes Prokuratorii odmówił jednak udostępnienia tych orzeczeń, poza kilkoma fragmentami i pojedynczymi stronami. Zdaniem Prokuratorii wyroki nie podlegają bowiem udostępnieniu z uwagi na tajemnicę przedsiębiorców, którzy pozwali Polskę. Ponadto arbitraż opiera się na poufności, co zostało wyrażone m.in. w regułach arbitrażowych Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego, przyjętych przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych oraz w samych umowach BIT.

Obywatele wnieśli skargę na decyzje Prokuratorii do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Zarzucali organowi błędną wykładnię przepisów, czyli przyjęcie, że dana informacja chroniona jest tajemnicą przedsiębiorstwa bez zbadania, czy faktycznie została zastrzeżona przez inwestora jako poufna, czy ma wartość techniczną, technologiczną, i czy ma wartość gospodarczą.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane