statystyki

Zwara: Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia?

autor: Andrzej Zwara02.08.2016, 17:00
adwokat, prawnik, radca prawny, biznes

Praca adwokatów ma bardzo ważny wymiar społeczny. Stoimy na straży praw obywateli, służąc swoją wiedzą i umiejętnościamiźródło: ShutterStock

W lipcu byliśmy świadkami tego, jak po raz pierwszy projekt przygotowany przez rządzącą większość spotkał się z krytyką nie tylko opozycji i opinii społecznej, ale nawet mediów jej przychylnych.

Powszechne oburzenie wywołała propozycja drastycznych podwyżek wynagrodzeń – i tak wysokich – dla najważniejszych osób w państwie: w tym prezydenta, premiera, ministrów i wojewodów oraz posłów i senatorów. Pod naciskiem ostrej krytyki Prawo i Sprawiedliwość wycofało ten projekt i zaproponowało inny, bez podwyżek dla parlamentarzystów, z którego jednak równie szybko zrezygnowało.

W uzasadnieniu proponowanych zmian autorzy argumentowali, że wysokość wynagrodzenia dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe nie była waloryzowana od 2008 roku, co powoduje, że wielu wysokiej klasy specjalistów migruje do sektora prywatnego, gdzie zarabiają więcej. Podwyżki miałyby zatem zachęcić profesjonalistów do pracy na rzecz państwa. Projekt zakładał też po raz pierwszy wynagrodzenie dla pierwszej damy oraz emeryturę dla niej.

Argument projektodawców z założenia jest słuszny. Trudno jednak nie dostrzec gorzkiej ironii tej sytuacji, gdy miesiąc wcześniej na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się projekty obniżek stawek dla adwokatów i radców prawnych za prowadzenie spraw z urzędu; obniżek stawek nawet przez sędziów zwanych „głodowymi”. Nie były one waloryzowane od 2002 roku, a podwyżka wprowadzona przez poprzedniego ministra sprawiedliwości w 2015 roku była pozorna – nic nie podwyższała, a co gorsza, konserwowała zupełnie nierynkowe stawki.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dedykacja: piosenka chochoła dla PIS(2016-08-03 05:24) Zgłoś naruszenie 00

    PIS doprowadzi swoją polityką do tego, że w środowisku prawniczym nie będzie miał nawet jednego zwolennika. Bo tak: PIS lezie w 4 litery korporacjom prawniczym adwokatów, radców - choć te środowiska mają PIS za nic. Atakuje sędziów i prokuratorów. Oraz olewa swoje dawne zaplecze - czyli magistrów prawa, którym obiecał kiedyś uwolnienie zawodu prawnika od korporacji. Jedyna grupa, która mogłaby być wdzięczna PIS - czyli magistrowie prawa - poszła w odstawkę, prawdopodobnie dlatego, że w PISie jest kilku adwokatow, na wysokich stołkach (co nie pomoże jednak w krytycznym stosunku środowiska adwokackiego do PIS).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane