statystyki

RPO pyta o powody odmowy nominacji sędziów

autor: Piotr Szymaniak19.08.2016, 16:30; Aktualizacja: 19.08.2016, 16:30
paragraf prawo

W doktrynie istnieje spór co do tego, czy prezydent może odmówić powołania sędziego zatwierdzonego przez KRS.źródło: ShutterStock

Pod koniec czerwca Prezydent Andrzej Duda odmówił powołania na wolne stanowiska sędziowskie 10 z 13 kandydatów przedstawionych mu przez Krajową Radę Sądownictwa. Jeden z sędziów, któremu w ten sposób zablokowano awans złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich zarzucając brak transparentności w działaniach głowy państwa wynikający z braku jakiegokolwiek uzasadniania odmownej decyzji.

Reklama


Reklama


W doktrynie istnieje spór co do tego, czy prezydent może odmówić powołania sędziego zatwierdzonego przez KRS. Nie rozstrzygając jednak sporu nt. kompetencji głowy państwa, Adam Bodnar zwraca uwagę, że ewentualna odmowa powołania na stanowisko sędziowskie nie może być arbitralna.

– Zasada demokratycznego państwa prawnego i wywiedziona z niej zasada zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa sprzeciwiają się bowiem takiej interpretacji norm kompetencyjnych organów władzy publicznej, które podważałyby przejrzystość i przewidywalność ich działań – zwraca uwagę RPO w piśmie do kancelarii Prezydenta.
Ponadto z art. 61 ustawy zasadniczej wynika obowiązek informacyjny względem niepowołanych kandydatów, tak aby wiedział jakich wymogów prawnych, zdaniem prezydenta, nie spełniają. Tego, na skutek braku jakiekolwiek uzasadnienia, nie wiadomo.

Rzecznik podkreśla, że brak uzasadnienia nie tylko powoduje podejrzenie o arbitralności decyzji prezydenta, ale rodzi też spekulacje na temat przyczyn jej wydania.

Odmowa z uzasadnieniem dawałaby możliwość niepowołanemu kandydatowi odwołanie się od decyzji na drodze administracyjnej. Z kolei Waldemar Żurek, rzecznik KRS zwraca z kolei uwagę, że nie ma żadnych przepisów, które by określały jak i w jakim zakresie prezydent dokonuje oceny sędziów przedstawionych przez radę. – Gdy takich przepisów brakuje taka decyzja zapada bez podstawy prawnej - uważa sędzia Żurek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • Inspektor Pracy(2016-08-19 18:15) Odpowiedz 165

    Ja Panu RPO odpowiadam::::Nie ma wolnych miejsc ---Oni nie chcą sami iść na emerytury gdyż wobec obecnych profitów uważają że wówczas żyli by nędznie.. Dlatego ta Oligarchia była też za podniesieniem wieku emerytalnego i dlatego tak wyrokują trzymając się Sędziowskich stolców . .....To przez tych "Sędziow" ludzie już nie chcą płacić składki na ZUS. Stracili zaufanie do wszystkich instytucji

  • makaron530(2016-08-19 17:36) Odpowiedz 1610

    dobrze by były gdyby RPO zajął się sprawami obywateli, elity dadzą sobie rade same. Tyle,że RPO, obywatelski jest tylko nazwy.

  • logik(2016-08-19 18:04) Odpowiedz 1111

    zlikwidować tego rzecznika - nieroba za nasze podatki utrzymywanego

  • Rekma(2016-08-19 20:55) Odpowiedz 92

    Ja znam odpowiedź: była taka dyspozycja.

  • kacperek(2016-08-19 17:39) Odpowiedz 86

    Wydawało mi się ,że RPO jest prawnikiem.Na bazarach wszyscy wiedzą tylko rzecznik nie wie.Gratuluję wykształcenia.

  • Noico(2016-08-19 21:23) Odpowiedz 74

    A tym się nie zajął RPO........ 10 przykładów w jednej Ustawie POdmostowej wstecznego złamania Konstytucji RP, oraz jak to działanie uzasadnił Sędzia TK i następnie Tusk . -Dlaczego tego nie chcieli widzieć w Trybunale jak orzekali?: Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;: 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1999, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedn rozporządz zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na rok 1999 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu wtym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRLu nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w elektrowni -niema ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUSie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dluzej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytry pod warunkiem ze będą pracować do 67 r zycia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunaly

  • jorry123(2016-08-20 09:15) Odpowiedz 13

    A kogo to obchodzi?

  • mm(2016-08-20 18:17) Odpowiedz 01

    to przestepca nie dopełnznynnnil obowiazku jako fu kcjonariusz public