statystyki

MS o wpisach w księgach wieczystych: Będzie szybciej, taniej i bezpieczniej

10.08.2016, 12:28; Aktualizacja: 10.08.2016, 12:28
umowa, prawo, podpis

MS ocenia nową metodę wpisów w księgach wieczystychźródło: ShutterStock

Szybciej, taniej, bezpieczniej - tak resort sprawiedliwości ocenia nowy system informatyczny, pozwalający na wpisy w księgach wieczystych niemal natychmiast po notarialnej czynności kupna-sprzedaży nieruchomości. Wcześniej zabierało to klika dni, co sprzyjało patologiom.

Reklama


Reklama


"Mogę powiedzieć obywatelom, że będzie bezpieczniej, lepiej, a także taniej" - mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik na środowej konferencji prasowej poświęconej elektronicznemu postępowaniu wieczystoksięgowemu.

Od 1 lipca br. notariusze, komornicy i naczelnicy urzędów skarbowych składają wnioski o wpis w księdze wieczystej nie w formie papierowej, lecz za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW). Wcześniej po zawarciu umowy notariusz składał wniosek do sądu wpis do księgi w formie papierowej, co mogło nastąpić nawet w kilka dni od zawarcia aktu notarialnego. Jak mówił Wójcik, w tym czasie nieruchomość mogła być przedmiotem ponownego obrotu przez oszustów. "Zwalczyliśmy te patologię" - dodał.

"Po miesiącu możemy powiedzieć: system działa niemal bez zarzutu" - podkreślał wiceprezes Krajowej Rady Notarialnej Jacek Wojdyło. Ocenił, że ten system przyspieszył postępowania wieczystoksięgowe, zapewniając ich bezpieczeństwo.

Od 1 lipca w ramach elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego złożono ponad 100 tys. wniosków o wpis w księgach wieczystych, który funkcjonuje przez 7 dni w tygodniu i przez 24 godziny na dobę. Wartość całego projektu to 8 mln zł.

Wójcik, który w MS odpowiada za informatyzację, zapowiedział, że resort poszukuje nowej formuły projektów teleinformatycznych; zapowiedział analizy, jak tworzyć nowe programy.

Tymczasem 8 września rusza elektroniczny rejestr spadkowy. To publiczny rejestr prowadzony przez Krajową Radę Notarialną, który ma gromadzić informacje o sądowych postanowieniach stwierdzających nabycie spadku i wydawanych przez notariuszy aktach poświadczeniach dziedziczenia potwierdzających prawa do spadku. Będzie to kolejny etap informatyzacji kwestii spadkowych.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • dd(2016-08-10 14:15) Odpowiedz 61

    Taaa działa bez zarzutu to chyba u ministra i w KRN w Warszawie. Tylko dlaczego trzeba siedzieć po pracy tylko po to by próbować składać wniosek bo system nie przyjmuje zgłoszenia a musi być tego samego dnia wpisane.

  • zmeczony(2016-08-10 14:47) Odpowiedz 62

    Chodzi tak sprawnie, że kilka razy trzeba wklepywać wnioski, bo system albo się zawiesza, albo nie działa albo nie widzi wniosku. Na pewno nie jest szybciej, jeden wniosek potrafi czasem zając kilka godzin, także niech sobie ministrowie najpierw spróbują skorzystać z tego ich wspaniałego systemu:/

  • praktyk(2016-08-10 13:34) Odpowiedz 51

    I wystarczy jedna awaria żeby system padł a dane uleciały. Może ta informatyzacja byłby i dobra przy założeniu że wszystkie wpisy w kw są poprawne i zgodne z danymi w ewidencji gruntów.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama