statystyki

Prezydent podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną. Właściciel gruntu i bank wspólnie ustalą wartość nieruchomości

30.07.2016, 21:01; Aktualizacja: 30.07.2016, 21:17
Rolnik

Podpisana przez prezydenta nowelizacja wprowadza zmiany, ułatwiające realizację ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.źródło: ShutterStock

Właściciel gruntu oraz bank będą wspólnie ustalać wartość nieruchomości rolnej przy udzielaniu kredytu hipotecznego - stanowi podpisana w sobotę przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Reklama


Reklama


Rozwiązanie to ma ułatwić finansowanie inwestycji na gruntach rolnych.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja wprowadza zmiany, ułatwiające realizację ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, która weszła w życie 30 kwietnia.

Chodziło o rozwiązanie problemu, jaki powstał po wejściu w życie nowych przepisów ws. obrotu ziemią rolną w Polsce. Banki zaczęły odmawiać kredytowania inwestycji na gruntach rolnych, których zabezpieczeniem miałaby być hipoteka ustanowiona na nieruchomości rolnej.

Zdaniem banków ograniczenie sumy hipoteki do wartości rynkowej nieruchomości rolnych powoduje, że nie mogą odpowiednio zabezpieczyć swoich wierzytelności z tytułu udzielanych kredytów.

Obowiązujący dotychczas przepis mówił, że suma hipoteki na nieruchomości rolnej nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości, ustalonej przez sąd na podstawie dołączonego do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej operatu szacunkowego, sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja przesądza, że to właściciel gruntu wraz z bankiem będzie ustalał wartość nieruchomości pod zastaw hipoteczny. Zdecydowano też, by wyłączyć spod ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nieruchomości rolne będące drogami wewnętrznymi. Brak takiego zapisu powodował problemy w zbywaniu nieruchomości.

Nowe prawo rozszerzy też katalog podmiotów uprawnionych do zakupu ziemi rolnej o parki narodowe.

Spod rygorów ustawy wyłączone są działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów), co oznacza, że będzie mogła je kupić osoba nie będąca rolnikiem.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dni od dnia ogłoszenia.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • StAAbrA(2016-07-31 10:11) Odpowiedz 00

    Właściciel -rolnik , to nic nie ustali , tylko - przy żebrze o kredyt - podpisze , co mu bank każe . Właściciel - ANR , czyli mafia państwowa , ustali sobie z bankiem , czyli jaczejką rodziny spod czerwonych tabliczek , na ile wycenią "masę upadłościową" po tym rolniku , któremu to gospodarstwo wspólnie i w POrozumieniu - zajumali .

  • Budowanadomu (2016-08-01 22:01) Odpowiedz 00

    Wrescie, bo czekamy z mężem na ta zmianę od dawna, moze cos wrescie ruszy ze banki bedą udzielać kredytu,

  • architekt(2016-08-08 19:25) Odpowiedz 00

    Udzielą Pani na mieszkanie u dewelopera... PiS to komuna jakiej Bierut by się nie powstydził.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama