statystyki

Problem z dowodami osobistymi. Trwa szukanie winnych

autor: Tomasz Żółciak21.07.2016, 07:58; Aktualizacja: 21.07.2016, 08:06
Nowy dowód osobisty

Skala dowodowej wpadki mogła być nawet większa niż podawane przez nas 37 tys. dokumentówźródło: Materiały Prasowe

To nie wina systemu, a MSWiA mija się z prawdą – przekonuje podległy resortowi cyfryzacji Centralny Ośrodek Informatyki (COI), odpowiedzialny za System Rejestrów Państwowych (SRP). Jest to reakcja na nasz wczorajszy materiał, w którym opisaliśmy problem z zamówionymi przez rząd dowodami osobistymi.

Reklama


Reklama


Przypomnijmy: informatorzy donieśli nam o problemie z ok. 37 tys. blankietów, które miały trafić do rąk obywateli. Wskutek – jak określa to MSWiA – „problemu technicznego” okazało się, że dowodom tym przypisano już istniejące numery seryjne dowodów z lat 50., które zostały ustawowo unieważnione w marcu 2008 r. Zanim urzędnicy zorientowali się, w czym tkwi problem, trefne dowody zaczęły być już personalizowane, tzn. nanoszono na nie dane obywateli, którzy o dokument wnioskowali. Wskutek zamieszania resort podjął decyzję o wycofaniu 363 sztuk blankietów. Co z pozostałymi tysiącami dokumentów? Oficjalnie nie wiadomo, ale jedna z wersji mówi, że resort albo zdążył sprawę jakoś „odkręcić” w ostatniej chwili z poziomu systemu, albo po prostu zamówiono nowe dowody, już z dobrymi numerami. Tak czy inaczej po wystąpieniu „problemu technicznego” MSWiA postanowiło przeprowadzić analizy związane z funkcjonowaniem systemu dowodowego, będącego częścią SRP.

Na nasz materiał zareagował wczoraj COI. – Stanowisko MSWiA jest dla nas zaskakujące i niezgodne z prawdą – zaznacza Katarzyna Jedlińska, rzeczniczka COI. – Mamy do czynienia ze złą decyzją Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA (CPD) – dodaje.

Jak tłumaczy COI, ostatecznie to CPD nadzoruje cały proces oraz to, jakie dane trafiają na dowody. – CPD przed zamówieniem nowych blankietów nie zweryfikowało, czy zamawiane serie dowodów były już kiedyś wydawane. SRP odrzuciło część ze spersonalizowanych dowodów ze względu na istnienie takich dokumentów w rejestrze dowodów osobistych, zaś zachowanie SRP było jak najbardziej poprawne – przekonuje Katarzyna Jedlińska.

Otrzymujemy też nieoficjalne sygnały, że skala dowodowej wpadki mogła być nawet większa niż podawane przez nas 37 tys. dokumentów. CPD zamówiło blankiety o seriach CCR, CCS i CCT (jak potwierdza COI, dowody o takich seriach były wydawane Polakom w latach 1952–1962). Z reguły jedna seria liczy po 100 tys. sztuk. – Czyli problem dotyczył nie 37 tys., lecz nawet 300 tys. blankietów – twierdzi jedna z osób zorientowanych w sprawie.

Co więcej, to ponoć nie pierwszy przypadek, gdy pojawia się problem z numerami dowodów. Jak ustaliliśmy, podczas migracji danych ze starych systemów do SRP ujawniło się 45 przypadków zduplikowanych dokumentów wydawanych po 2001 r. oraz blisko 150 tys. wydawanych w latach 1952–2001.

MSWiA wczoraj nie odpowiedziało na nasze pytania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Anna(2016-07-21 12:24) Odpowiedz 40

  dlaczego nie podano serii i numerów dowodów wadliwych- ludzie mają mieć niespodzianki? Takie rzeczy TYLKO w POLSCE

 • Ryszard Roman(2016-07-21 19:31) Odpowiedz 30

  Przy sposobności: dlaczego przy wjeździe do Londynu na lotnisku Gatwick zakwestionowano mój d. o. uzyskany 3 lata temu z zapisem: data ważności nieoznaczona. Gdybym nie posiadał dodatkowo paszportu, nie zostałbym wpuszczony na teren portu lotniczego z powodu nieważności dokumentu.

 • Irena anna(2016-07-21 11:47) Odpowiedz 20

  W 1990 r wydawano dowody serii ZZ i podobno była to krótka seria.Czy ktoś wie coś więcej na ten temat komu i dlaczego takie dowody wydawano.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Brian(2016-07-21 11:06) Odpowiedz 10

  wesoło

 • optymista(2016-07-21 21:56) Odpowiedz 10

  te same cuda dzieią się w całym SRP nie tylko RDO ale za komuny ponoć malował się trawę na zielono a teraz .... sukces za sukcesem

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama