statystyki

Ziobro: Wyższe kary za korupcję dla sędziów i prokuratorów

13.07.2016, 14:28; Aktualizacja: 13.07.2016, 16:48
Minister Sprawiedliwości zapowiada surowsze kary za korupcję

Minister Sprawiedliwości zapowiada surowsze kary za korupcjęźródło: newspix.pl

Co najmniej trzy lata więzienia, bez możliwości zawieszenia kary, groziłoby prokuratorom i sędziom, którym udowodniono by przyjęcie korzyści majątkowej znacznej wartości w zamian za wykonanie czynności służbowej - podało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Reklama


Reklama


W środowym komunikacie MS podano, że trwają prace nad zmianami w Kodeksie karnym, które mają zapobiec korupcji wśród sędziów i prokuratorów, a w razie wykrytych przypadków przekupstwa – pozwolić na surowe karanie sprawców.

"W myśl przygotowywanych zmian prokuratorom i sędziom, którym udowodniono przyjęcie korzyści majątkowej znacznej wartości w zamian za wykonanie czynności służbowej, groziłaby kara co najmniej trzech lat więzienia" - dodano. Konsekwencją takiego rozwiązania - w przypadku korupcji prokuratorów i sędziów - będzie zasada bezwzględnego orzekania kary pozbawienia wolności, a nie w zawieszeniu.

Po zakończeniu prac w MS projekt ma trafić do konsultacji międzyresortowych, zostanie także przedstawiony w środowisku prawniczym - zapowiedział resort.

"Prokuratorzy i sędziowie stoją na straży praworządności i bezpieczeństwa Polaków. Można i należy od nich wymagać więcej niż od przeciętnych obywateli. Gdy obywatel staje przed sądem, musi mieć przekonanie, że trafia na obiektywnego, bezinteresownego sędziego, na którego nie można wpłynąć przez łapówkę" - podkreśla minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro w komunikacie MS. "Aby dbać o te standardy, chcemy zaostrzyć odpowiedzialność karną w przypadkach korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Tych, którzy dopuszczą się takiego czynu, będziemy piętnować i eliminować z zawodu" – zapowiada.

Dziś Kodeks karny nie zawiera zapisów o wysokości kar za korupcję wobec przedstawicieli jakichkolwiek zawodów czy konkretnych funkcji publicznych - obowiązują przepisy ogólne.

Kk stanowi, że kto - w związku z pełnieniem funkcji publicznej - przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 podlega zaś ten, kto - w związku z pełnieniem funkcji publicznej - uzależnia wykonanie czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy lub takiej korzyści żąda. Z kolei kto - w związku z pełnieniem funkcji publicznej - przyjmuje korzyść majątkową znacznej wartości lub jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

W czerwcu br. przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski mówił, że resort sprawiedliwości utrzymuje w tajemnicy przed sędziami założenia projektu generalnych zmian w sądownictwie. Część sędziów może odejść w stan spoczynku - dodawał szef KRS.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zapewniał, że projekt zmian ws. sądów będzie ogłoszony i będzie czas na wyrażenie opinii przez wszystkich zainteresowanych. "Prawdopodobnie nie będzie to okres wakacyjny" - zaznaczył.

Nowa ustawa o prokuraturze, która weszła w życie w marcu br., ustanowiła m.in. powołanie na poziomie Prokuratury Krajowej Wydziału Spraw Wewnętrznych, którego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach "najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • WolfHeart(2016-07-13 16:31) Odpowiedz 182

    A dla ministrów? Kolejne prawo robione na kolanie - Pan Minister wyczytał coś w gazetach, że jest jakaś sprawa, robimy ustawę specjalnie pod to, co w gazetach piszą. Owce (tj. wyborcy) wyją z zachwytu.

  • ran(2016-07-13 16:52) Odpowiedz 173

    Korupcja wśród sędziów czy prokuratorów to jest betka przy zagrożeniu korupcją polityków. Tym bardziej, że wypłata za usługi, w przypadku polityków, może mieć postać intratnych stołków. Nawet po zakończeniu kariery.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • dziadek(2016-07-13 14:59) Odpowiedz 160

    w latach 70-tych XXw Pan Wojciech Młynarski napisał Balladę o Dzikim Zachodzie. A tam w refrenie jest mądrość: bo najniebezpieczniej jest w mieście gdzie są sami szeryfi

  • Mirek(2016-07-13 16:33) Odpowiedz 161

    A kolesie z ław poselskich nadal mogą bezkarnie wyłudzać pieniądze podatników????

  • okreadany(2016-07-13 14:37) Odpowiedz 1215

    zbychu tak trzymaj

  • Brian(2016-07-13 22:47) Odpowiedz 94

    K.wa no jak by plaga korupcji tu była. Ja powiem tak, 99% podejrzeń tego towarzystwa o cokolwiek to głosy niezadowolonych z wyroków imbecyli. Bo jakiś idiota nie rozumie dlaczego przegrał, to na pewno sędzia był przekupiony. Tak to niestety wygląda. Ale gawiedź klaszcze uszami na takie hasła, no wreszcie się utnie tym kolesiom z sądów, tak. IDIOCI.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • no super(2016-07-13 15:31) Odpowiedz 912

    Popieram... jak najbardziej. Sędziowie mają być wiarygodni i stać na straży prawa. Czyli obierając taki urząd, sędzia musi zdawać sobie sprawę z powagi swojej misji....musi być czysty jak łza.

  • Tama(2016-07-13 19:20) Odpowiedz 81

    Na Islandii za korupcję wsadzili szefa rządu. W ogóle kary dla przedstawicieli prawa/rządu/urzędników powinny byc tak dotkliwe, żeby nawet nie myśleli o jego łamaniu .

  • edyl niekurulny(2016-07-14 05:17) Odpowiedz 72

    Czy Ziobro wpisał się na listę adwokatów albo radców. Bo nagle dziwnym trafem atakuje sędziów, prokuratorów, a o monopolu adwokatów albo radców - cicho sza.

  • dezaprobant(2016-07-14 07:26) Odpowiedz 73

    Jedno pytanie do pana Ziobry- ile takich przypadków w skali powiedzmy 5 lat było wśród sędziów i prokuratorów - w sumie jakieś 16 tys. osób????? Od 0 do 1????? No fakt, trzeba aż przepisy dla tego zjawiska zmieniać!!!!! Durne ministerstwo, a pracujący w nim usłużni wobec tego niby- prawnika sędziowie, to już zupełna żenada!!!!

  • nie ufajcie politykom(2016-07-14 00:59) Odpowiedz 61

    Panie Ziobro, miał Pan uwolnić zawody prawnicze, i co??? Magistrowie prawa już PIS-owi nie potrzebni. Teraz prezes dba o ziencia bratanicy i bratanicę. Magistrowie prawa obchodzą go jak zeszłoroczny śnieg.

  • JB(2016-07-13 17:07) Odpowiedz 55

    Nie mogę zrozumieć dlaczego sędziom nie zabierają emerytur tak jak esbekom

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • StAAbrA(2016-07-13 15:30) Odpowiedz 44

    POzoracja , POpelina , POpłuczyny . Jaśniej ? - pic na wodę fotomontaż .

  • gh(2016-07-13 15:52) Odpowiedz 415

    BRAWO PIS BRAWO ZBYCHU

  • sn(2016-07-14 13:36) Odpowiedz 20

    Wreście ktoś bierze się za temidę,która ma być czysta jak żona cezara.Komu to nie pasuje niech się tam nie pcha,przez korporacje,pociotków,kolesi itp .Nikt do tej pracy nie zmusza ,a ujawnione fakty korupcji, sędziów, prokuratorów,komorników,prawników, syndyków itp , były wielokrotnie ujawniane w mediach często co tydzień,niech wątpiący sobie poczytają(było tajemnicą poliszynela ,nieraz za ile Ci ludzie załatwiają sprawy dla ludu , a dla byłego rządu -polityków rozmydlają sprawy(za stołki apanaże), czas z tym skończyć i to skutecznie . Przekręty tej kasty ,to jakby policjanta ukarać za kradzież upomnieniem, powinni być karani z surowością podwójną,bo robią to świadomi prawnie i często wywołują wielką szkodę społeczną. Wywołują Ci też brak zaufania do Państwa Prawa!!!.

  • Pelagia(2016-09-27 18:11) Odpowiedz 10

    Nareszcie prawdziwi bandyci będą karani...

  • Ani be ani me(2016-07-14 12:45) Odpowiedz 01

    Czcigodny Pan Zbigniew Ziobro wyraźnie i jednoznacznie wybaczył sędziom „ich chamstwo i butę” wobec jego osoby i dlatego – zapewne w uwzględnieniu niebywałej troski o sędziów okazanej także przez Zacnego Pana Bogdana Święczkowski – proponuje zaledwie i jedynie tylko surowsze kary za korupcję przede wszystkim dla sędziów, czym wobec protestu (krzyku): „ będzie trzeba za sędziami z kijami bejsbolowymi jeździć” pragnie li tylko prewencyjnie zadziałać. I nic ponadto! Przy czym niedoceniony wkład w tym dziele, bo dla wszelakiej szczęśliwości sędziów, już 2015-07-08 okazała wyborcza.pl / K R A J, wskutek jej piśmiennictwa opublikowanego pod adresem: http://wyborcza. pl/1,75398, 18320145, prawdziwe -a-nie- na-pokaza-pomysly-pis-sedziow-na-wariograf.html zatytułowanego: „Prawdziwe pomysły PiS: sędziów na wariograf, a CBA ma kusić. Kulisy kongresu PiS”.

  • bolo(2016-07-14 12:02) Odpowiedz 02

    Kolejne bezsensowne pierd..nie Pana Zbyszka, wyłącznie pod publikę, dla żądnej krwi gawiedzi. Pan Zbyszek zapomniał, że juz dziś nie da się zawiesić kary 2 lat pozbawienia wolności (minimalnej za łapówkę znacznej wartości) bo zawiesić można tylko karę do roku pozb. wolności i nie trzeba skazania prokuratora za łapówke, aby wywalić go z roboty, bo wg ustawy o prokuraturze każde skazanie za przestępstwo umyślne (np. kierowanie samochodem po pijaku lub znęcanie się nad rodziną) skutkuje obligatoryjnym zwolnieniem prokuratora z pracy. Ale co tam - im więcej kopania znienawidzonej bandy prokuratorsko-sędziowskiej tym lepsze wyniki w sondażach.