Osoba ubezwłasnowolniona ma prawo udziału w postępowaniu, gdy umieszczenia w domu pomocy społecznej chce jej opiekun

autor: Michalina Topolewska29.06.2016, 20:00
prawo

Przyczyną złożenia wniosku przez RPO były napływające do niego zgłoszenia od osób całkowicie ubezwłasnowolnionych, w tym z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną, które przebywają w DPS wbrew swojej woli.źródło: ShutterStock

Osoba ubezwłasnowolniona powinna mieć prawo udziału w postępowaniu, gdy umieszczenia w domu pomocy społecznej chce jej opiekun.

Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny, który rozstrzygał w sprawie przepisów regulujących zasady umieszczania i pobytu osób całkowicie ubezwłasnowolnionych w domach pomocy społecznej. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił rzecznik praw obywatelskich, który zakwestionował art. 38 i 41 ust. 1 ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 231, poz. 1375 ze zm.). Jego zdaniem regulacje te są bezprawne, w takim zakresie, w jakim nie przewidują czynnego udziału osoby ubezwłasnowolnionej w postępowaniu, w którym opiekun prawny występuje o uzyskanie zgody na złożenie wniosku o umieszczenie jej w DPS. Rzecznik kwestionuje także to, że mieszkaniec placówki przebywający za zgodą przedstawiciela ustawowego nie może wystąpić do sądu o zmianę orzeczenia o przyjęciu do niej.

Przyczyną złożenia wniosku przez RPO były napływające do niego zgłoszenia od osób całkowicie ubezwłasnowolnionych, w tym z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną, które przebywają w DPS wbrew swojej woli. Również wizytacje przeprowadzane w ramach realizacji zadań wynikających z Krajowego Mechanizmu Prewencji pokazywały nieprawidłowości związane z ich pobytem. W ocenie RPO zarówno art. 38, jak i 41 ust. 1 ustawy naruszały wynikające z konstytucji zasady m.in. przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka oraz prawa do sądu.

TK podzielił jego argumenty. W odniesieniu do art. 38 podkreślił, że umieszczenie osoby ubezwłasnowolnionej w DPS wyłącznie w oparciu o czynności podjęte przez przedstawiciela ustawowego powoduje, że nie ma gwarancji jej wysłuchania oraz wyrażenia opinii czy też zgody w tej kwestii.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane