statystyki

Dłużnik otwiera postępowanie sanacyjne, ale wierzyciel też próżnować nie może

autor: Aleksandra Krawczyk17.06.2016, 17:00
podatki pieniądze

Po otwarciu postępowania sanacyjnego dłużnik traci prawo do zarządzania i rozporządzania swoim majątkiemźródło: ShutterStock

Powinien aktywnie zadbać o swoje interesy, m.in. sprawdzić, czy figuruje w spisie wierzytelności, i poznać plan restrukturyzacji. Wskazujemy osiem kwestii, o których powinien wiedzieć.

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje w Polsce ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2015 r. poz. 978 ze zm.). Przewiduje cztery różne rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych, tj. pozasądowych i sądowych procedur pozwalających przedsiębiorcom na poprawienie sytuacji finansowej i majątkowej firmy w porozumieniu z wierzycielami. Postępowaniem, które charakteryzuje się najdalej idącą ingerencją w zarządzanie firmą i jej relacje z wierzycielami, jest postępowanie sanacyjne. Jak wynika z doniesień prasowych, w ciągu ostatnich pięciu miesięcy doszło do otwarcia co najmniej kilkunastu takich postępowań.

Praktyka pokazuje, że wierzyciele zwykle dowiadują się o otwarciu postępowania sanacyjnego z zawiadomienia przesłanego przez zarządcę, czyli osobę, która przejęła zarządzanie przedsiębiorstwem dłużnika. Zawiadomienie zawiera zwykle podstawowe informacje o postępowaniu, w tym jego stronach, terminach itp. Na co koniecznie należy zwrócić uwagę i o czym wiedzieć, gdy w sprawie naszego dłużnika otrzymamy takie zawiadomienie? Poniżej przedstawiamy osiem podstawowych kwestii, o których powinien wiedzieć przedsiębiorca, gdy firma jego kontrahenta wejdzie na ścieżkę sanacji.

1. Wszelkie sprawy teraz tylko z zarządcą

Po otwarciu postępowania sanacyjnego dłużnik traci prawo do zarządzania i rozporządzania swoim majątkiem. W jego miejsce wstępuje zarządca. Zarządca to wykwalifikowany podmiot, któremu dłużnik po otwarciu postępowania wskazuje i wydaje cały swój majątek oraz dokumenty dotyczące jego działalności, majątku oraz rozliczeń, w tym księgi rachunkowe, a także korespondencję. To z zarządcą powinny być załatwiane wszystkie sprawy dotyczące przedsiębiorstwa dłużnika. Warto bowiem pamiętać, że od dnia otwarcia postępowania sanacyjnego dłużnik nie jest już uprawniony do podejmowania żadnych czynności samodzielnie. Można powiedzieć, że ma zakaz zarządzania majątkiem. Dane zarządcy wierzyciel pozna z treści zawiadomienia, które powinno zostać skierowane do niego zaraz po otwarciu postępowania sanacyjnego.

Warto też pamiętać, że wraz z otwarciem postępowania wygasa również prokura i udzielone przez dłużnika pełnomocnictwa, a więc wierzyciel nie może się układać także choćby ze znanym mu prokurentem dłużnika. Jedyną osobą uprawnioną do kontaktów jest zarządca.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • marek99(2017-05-29 11:01) Zgłoś naruszenie 11

     Mnie oddłużyli i przeprowadzili przez sanację w firmie Protektorzy -protektorzy.pl. Mogę ich polecić, mają bardzo kompleksowe i konkretne podejście. Bez lania wody, przeciągania zadań w czasie czy problemów z kontaktem. Jeśli miałbym też jeszcze coś doradzić, to na pewno nie trzeba się restrukturyzacji bać, w dzisiejszych czasach specjaliście wiedzą jak to zrobić, żeby interes ich klienta został zabezpieczony.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane