statystyki

Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa: Reforma czy zamach?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.06.2016, 07:20; Aktualizacja: 14.06.2016, 07:59
sąd, temida

"Zakładamy, że prezydent, jakkolwiek będąc podmiotem politycznym, nie będzie dokonywał absurdalnych wyborów"źródło: ShutterStock

Sposób wyłaniania członków KRS wymaga korekt. Jednak to, co proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości, może prowadzić do osłabienia tej instytucji – ostrzegają uczestnicy debaty zorganizowanej przez DGP.

Projekt zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa, który zakłada nowy, z założenia bardziej demokratyczny proces wyboru jej członków, wywołał burzę. Jedni mówią, że te zmiany są konieczne, inni sugerują, że to próba zamachu. Kto ma rację?

Waldemar Żurek Projektodawcy, wskazując na konieczność przeprowadzenia zmian w zasadach wyboru do KRS, przywołują zaskarżone do Sądu Najwyższego uchwały rady w przedmiocie wniosku o powołanie na urząd sędziego. Ich zdaniem świadczy to jednoznacznie o braku zaufania do postępowań toczących się w tym przedmiocie przed KRS, a nawet całej rady jako organu. Uznaliśmy, że jest to niestosowna insynuacja. Zbadaliśmy statystykę po tych zarzutach. I jak się okazuje, jedynie 2,2 proc. uchwał KRS zostało uchylonych przez SN. I to było w 2014 r.

W tym roku przeorganizowaliśmy departament prawny i jakość tak się podwyższyła, że w 2015 r. tych uchyleń było jedynie 0,7 proc. Zawsze będzie jakiś procent zaskarżeń i uchyleń. Nie możemy jednak twierdzić, że skoro ktoś korzysta z przysługującego mu prawa, to od razu nie ma zaufania do toczącego się postępowania. Polacy mają taką naturę, że jeśli mają środek odwoławczy, to starają się z niego skorzystać. I trudno im czynić z tego zarzut lub wyciągać z tego jakieś pochopne wnioski, skoro ustawodawca takie prawo im przyznał.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • abc(2016-06-14 10:04) Zgłoś naruszenie 212

  trochę dystansu drodzy państwo. tak jak wszystko ma swój początek i koniec tak i obecny model krs się wyczerpał. nadchodzą zmiany i trzeba domniemać ,że na lepsze bo przecież nikt z góry nie zakłada odmiennego celu. Trzeba to po prostu zaakceptować i zająć podstawowym zajęciem jaki każdy z członków wykonuje.

  Odpowiedz
 • antykoleś(2016-06-14 08:10) Zgłoś naruszenie 183

  jeżeli chodzi o zamach na tłuste stołki w KRS, to popieram ten zamach w pełni. KRS winna być odświeżona i to jak najszybciej, czas skończyć ze spółdzielnią pałacowych.... o czym pan Żurek doskonale wie.

  Odpowiedz
 • SSR(2016-06-14 11:40) Zgłoś naruszenie 133

  czy to, że my Sędziowie Sądów Rejonowych uzyskamy w końcu wpływ na obsadzanie KRS - to "zamach", czy może "wprowadzanie normalności" ?

  Odpowiedz
 • najwyższa pora (2016-06-14 15:30) Zgłoś naruszenie 61

  we wszystkich "kastach" funkcjonują stare ,skostniałe, struktury włącznie z ...konstytucją. przez dziesięciolecia wystraszone ( wszystkie) tzw rządy - "biły czołem" na klęczkach -przed nieformalnymi i formalnymi przedstawicielami rożnych "ugrupowań.!!

  Odpowiedz
 • ssr(2016-06-14 19:51) Zgłoś naruszenie 02

  Ta zmiana prowadzić będzie do absurdalnych skutków w postaci prowadzenia kampanii wyborczej w sądach. Zamiast orzekać sędziowie będą agitować za swoją kandydaturą. Sama zmiana aby sędziowie rejonowi mieli liczbę głosów adekwatną do ich liczby zasługuje na aprobatę. Ale po co np. mąż zaufania ? Bo sędziowie nie mają do siebie samych zaufania ? To jak to zaufanie mają mieć obywatele. A wygaszenie aktualnej kadencji KRS jasno wskazuje o co chodzi. O skok na KRS bo krytykuje rzad.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane