statystyki

Z kamerą wśród dłużników: Czynności podejmowane przez komornika muszą być nagrywane

autor: Piotr Szymaniak14.06.2016, 07:20; Aktualizacja: 14.06.2016, 07:47
Kamera

Największe emocje budzi inna zaprezentowana wczoraj nowinka: obowiązek nagrywania kamerą wideo wszystkich czynności komornika podejmowanych w terenieźródło: ShutterStock

Wszystkie czynności podejmowane przez komornika w terenie muszą być nagrywane, a wejście siłą do domu dłużnika będzie możliwe tylko w asyście policji – zapowiedział Zbigniew Ziobro.

Reklama


Reklama


Potwierdziły się nasze wczorajsze doniesienia na temat zmian w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 790 ze zm.) oraz w kodeksie postępowania cywilnego. Katalog spraw, jakimi będą mogli zajmować się asesorzy komorniczy, zostanie poważnie ograniczony, a nadzór nad komornikami zwiększony – zarówno ze strony ministra sprawiedliwości, jak i prezesów sądów.

Prezentując projekt nowej ustawy, minister sprawiedliwości poinformował, że prezesi sądów rejonowych nie tylko będą zobligowani do częstszych kontroli kancelarii komorniczych (w dodatku z obowiązkowym udziałem pracowników urzędu skarbowego), ale zyskają też nowe instrumenty. Jeśli prezes sądu stwierdzi rażące naruszenie prawa przez komornika, będzie mógł odsunąć go na 30 dni od czynności i wnioskować bezpośrednio do ministra o odwołanie go z funkcji.

Zwiększenie nadzoru

Zwiększenie nadzoru

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Mało tego. Jeśli okaże się, że prezes sądu był zawiadomiony o możliwych nieprawidłowościach w działaniach komornika, a nie zareagował, wówczas sam naraża się na odpowiedzialność dyscyplinarną, z odwołaniem z zajmowanego stanowiska włącznie.

Sam minister sprawiedliwości będzie mógł w ramach wszczynanego przez siebie postępowania administracyjnego podejmować działania prowadzące nawet do usunięcia komornika z zajmowanego stanowiska.

– A wcześniej do natychmiastowego zawieszenia w prowadzeniu czynności, jeśli rażące naruszenie prawa może stwarzać zagrożenie dla porządku prawnego i interesów pokrzywdzonych – zapowiedział Zbigniew Ziobro.

Jak pisaliśmy wczoraj, większe uprawnienia zyska także policja: będzie mogła przerwać czynności egzekucyjne w razie stwierdzenia naruszenia prawa przez komornika. Co więcej, asysta policji będzie obowiązkowa zawsze, gdy komornik zostanie zmuszony użyć siły podczas wejścia do domu dłużnika. Dziś może on skorzystać z pomocy policji, ale nie musi.

Największe emocje budzi inna zaprezentowana wczoraj nowinka: obowiązek nagrywania kamerą wideo wszystkich czynności komornika podejmowanych w terenie. Ma to być, zdaniem ministra, reakcja na liczne skargi na sposób przeprowadzania czynności.

– To przejaw braku zaufania do funkcjonariusza publicznego. Poza tym już teraz przebieg egzekucji bardzo często jest filmowany: jeśli nie przez dłużnika, to przez członków jego rodziny. I jeśli coś jest niezgodne z prawem, to natychmiast takie przypadki są upubliczniane – mówi jeden z doświadczonych komorników, który nie wyobraża też sobie, aby do każdej sprawy potrzebna była asysta policji.

– Policja nie ma tyle czasu i ludzi, by jeszcze zajmować ją kwestiami egzekucji – dodaje.

Z kolei Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej zauważa, że już dziś niektórzy komornicy rejestrują co poważniejsze czynności.

– Obowiązek rejestrowania wszystkich wydaje się być nadmierny. Z drugiej strony w wielu sytuacjach taki materiał pozwoli komornikowi wykazać prawidłowość tych czynności – mówi prezes Fronczek.

– Co do policji, do rzadkości należą sytuacje, w których komornik zarządza otworzenie mieszkania nie przywołując pomocy funkcjonariuszy. Takie rozwiązanie jest zasadne. Zastanawiam się jednak, w jaki sposób policjant będzie mógł ocenić prawidłowość czynności komornika. Z niecierpliwością czekam na treść przepisów – dodaje.

Etap legislacyjny

Projekt ma trafić do konsultacji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Stojek(2016-06-14 11:44) Odpowiedz 65

  pamiętam "wizytę" komornika. Walenie do drzwi, wlazł do mieszkania z jakimś asystentem i czuł się Panem ŻYCIA. Pogardliwie rozglądał się, co by tu zabrać. Na nic się zdały tłumaczenia, że nie jestem właścicielem mieszkania tylko NAJEMCĄ.

 • jou(2016-06-14 12:59) Odpowiedz 50

  Zakładam Panie Stojek, że dłużnikiem nie byłeś, a jedynie najemcą?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Nie-prawnik(2016-06-18 09:54) Odpowiedz 21

  Nieznajomość prawa szkodzi. ..widać to po komentarzach. W szkole powinni uczyć podstaw prawa z każdej dziedziny wtedy "specjaliści i znawcy" którzy komentują tego typu artykuły mogliby się wypowiadać. A tak zero pojęcia o przepisach...Smutne to w jakim kraju żyjemy :/

 • Qba(2016-06-15 07:59) Odpowiedz 10

  Komornik+.

 • miriam(2016-06-14 22:09) Odpowiedz 16

  Wreszcie się za komorników wzieli bo chcieli być Bogami Brawo Panie Ministrze Ziobro oraz Pani Premier Oraz Panie Ministrze Jaki byle tak dalej !Pare miesięcy mineło i już dobra ustawa w tle! Popieram!

 • nag(2016-06-15 08:34) Odpowiedz 13

  Tak zwani obrońcy komorników niech się nie cieszą, że nie wydoił ich jeszcze bezduszny komornik opętany pogonią za zyskiem, a sąd nie napisał im, że ich uzasadniona skarga na komornika jest nieuzasadniona. Koszty komornika są kosmiczne i nalicza je jak mu się podoba. Właśnie te koszty są najbardziej rujnujące dla życia milionów polaków, a komornik biznesmen z prywatną kancelarią obrasta w bajońską fortunę. Niech zobaczą ile pieniędzy po wysłaniu tylko 1 pisma komornik bierze dla siebie. Niech sprawdzą którego komornika biznesmena interesują alimenty by dać je dzieciom, którymi komornicy nie chcą się zajmować bo to im się po prostu nie opłaca a co ich obchodzą cudze dzieci gdy dla nich to żaden biznes. Biznes to mają gdy zagarną pieniądze na przykład z rządowego programu 500+ i jeszcze naliczą sobie 23% wat.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • EWA(2016-06-25 10:55) Odpowiedz 10

  Wszystko oki - tylko dlaczego w XXI wieku nie mozna by zmienic kontaktow pomiedzy urzedami panstwowymi, a obywatelami na internetowe zamiast skorumpowanej poczty i urzednikow! najwiecej szkod przynosza przestepcze dzialania niektorych grup urzedniczych ! dluznik a nie dluznik tylko ofiara sadu i pseudowierzycieli? przeciez tylko poczta e-mailowa moze byc wiarygodna - zostawia trwale slady migracjii!!!! no PiS moze sie za to wezmiecie to nikt nie bedziezerowal na emerytach na przyklad? albo na najemcach? lub innych, ktorych nabija sie w butelke rowno!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama