statystyki

Upadłość firmy nie musi oznaczać jej likwidacji

autor: Michał Culepa09.06.2016, 07:26; Aktualizacja: 09.06.2016, 09:50

Wszczęte na podstawie kodeksu spółek handlowych postępowanie likwidacyjne spółki z o.o. powinno być kontynuowane także po ogłoszeniu przez nią upadłości. Dopiero wykreślenie z rejestru powoduje definitywne zakończenie działalności spółki – orzekł Sąd Najwyższy.

W stosunku do G. spółki z o.o. we wrześniu 2011 r. rozpoczęło się postępowanie likwidacyjne, zgłoszone przez mniejszościowych udziałowców, którzy czuli się poszkodowani przez działania zarządu. Jednak półtora roku później, w toku postępowania, został złożony wniosek o upadłość układową spółki (zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami prawa upadłościowego i naprawczego). W efekcie nałożyły się na siebie dwa postępowania – likwidacyjne, prowadzone zgodnie z k.s.h., i upadłościowe.

Postępowanie wszczęte na podstawie k.s.h. nie ma nic wspólnego z niewypłacalnością, która jest podstawą wszczęcia postępowania upadłościowego. Mniejszościowi udziałowcy zgłosili wniosek o sądowe rozwiązanie spółki tak, by mogli odzyskać m.in. swoje wkłady. Przy upadłości bowiem pierwszeństwo spłat przysługuje wierzycielom.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane